يكشنبه 23 خرداد 1400   10:53:39

(تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها)

print

معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خبر داد: 

آغاز پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه باقرالعلوم(ع) از مهر 1400 

  • خلاصه :معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی از پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه باقرالعلوم(ع) از مهرماه 1400 خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین شمس الله مریجی « معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی و رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع)» در گفت و گویی با اشاره به مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این دانشگاه در زمینه پذیرش دانشجوی غیرایرانی اظهار داشت: پذیرش این دانشجویان از مهرماه ۱۴۰۰ آغاز می‌شود.
وی گفت: مرحله نخست پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه باقرالعلوم(ع) در رشته‌های سیاست‌گذاری‌ فرهنگی، مدیریت‌ راهبردی فرهنگ، مدیریت رسانه، دانش اسلامی مسلمین و اخلاق کاربردی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود.
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر انجام مراحل اداری پذیرش دانشجویان غیر ایرانی مرد در این دانشگاه در دست اقدام است، تصریح کرد: بین‌المللی شدن دانشگاه باقرالعلوم(ع) آینده موفق، همراه با توسعه برنامه‌های آموزشی این دانشگاه در عرصه‌های بین‌المللی را به همراه دارد.
وی افزود: دانشگاه باقرالعلوم(ع) در حال حاضر دارای امکانات، ظرفیت‌های علمی و سخت‌افزاری مناسبی به لحاظ ساختمانی و تجهیزات آموزشی  بوده و این مهم یکی از مؤلفه‌های بین‌المللی شدن این دانشگاه به شمار می‌رود.
حجت الاسلام والمسلمین مریجی اظهار داشت: در این دانشگاه هدف اصلی، تربیت نیروهای دانشگاهی متخصص، به همراه صدور علوم اسلامی و انسانی با ادبیات آکادمیک و مبتنی بر مبانی اسلامی و انسانی در عرصه‌های جهانی و انجام تبادلات علمی با اندیشمندان درجه‌یک علمی و بین‌المللی صاحب‌نظر است.
وی با تأکید بر اینکه نیاز جدی انقلاب اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی، آموزش ادبیات و علوم اسلامی و همچنین علوم دینی در حوزه علوم انسانی و علوم اسلامی با روش ادبیات علمی است، گفت: جای بسی افتخار است که اعلام کنیم این موضوع توسط این دانشگاه به‌عنوان یک‌نهاد وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی دنبال می‌شود و امیدواریم در پی آن بتوانیم خلأهای موجود در این عرصه را پرکنیم.
رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان اینکه برنامه این دانشگاه در عرصه بین‌الملل، آموزش رشته‌ها و گروه‌های علمی تخصصی فعال در دنیا است، تصریح کرد: تقاضای جذب دانشجوی خارجی سال‌ها است که از سوی نهادها، مراکز و سازمان‌های غیر ایرانی پیشنهاد شده و بارها از دانشگاه خواسته‌شده فضای ارتباط علمی و جذب دانشجوی خارجی را فراهم کنند.
رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) تصریح کرد: از کشورهای اروپایی، آمریکایی و همچنین کشورهای عرب‌زبان همسایه درخواست تحصیل در این دانشگاه را داریم که با فراهم کردن زیرساخت‌ها در بخش بین‌الملل دانشگاه، در گام نخست پذیرش دانشجویان عرب‌زبان و انگلیسی‌زبان آغاز می‌شود.
وی به شاخص‌های دانشگاه باقرالعلوم(ع) در بخش علمی اشاره کرد و افزود: یکی از این شاخص‌ها و ویژگی‌های این دانشگاه داشتن رشته‌های ابتکاری و منحصربه‌فرد ازجمله سیاست‌گذاری فرهنگی، فلسفه‌های مضاف، فقه مضاف و سایر رشته‌های مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است.
حجت الاسلام والمسلمین مریجی با بیان اینکه ویژگی دیگر این دانشگاه، موضع انتقادی نسبت به علم غربی و دغدغه داشتن علم اسلامی است، اظهار داشت: در دانشگاه باقرالعلوم(ع) نگرش اسلامی در علوم و رشته‌هایی که ارائه می‌کند، پررنگ‌تر است و این موضوع برای مجموعه‌های دیگر که به ما تقاضا می‌دهند، بسیار اهمیت دارد.
وی گفت: دانشگاه باقرالعلوم(ع) در راستای شعارها و اهداف انقلاب اسلامی گام برمی‌دارد و دغدغه تولید علم اسلامی در راستای تمدن نوین اسلامی و همچنین شکل‌دهی به جریان علم و دانش برای تمدن نوین اسلامی را دارد و به همین جهت نیز مخاطبان از این دانشگاه استقبال می‌کنند.
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی، از ارتقاء ساختار اداری بخش بین‌المللی این دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: اضافه کردن بخش‌های جدید به اداره بین‌الملل این دانشگاه برای پاسخگو بودن به نیازهای جدید، برقراری ارتباط با وزارت امور خارجه و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای گرفتن ویزا، اقامت و امور اقامتی دانشجویان غیر ایرانی، از اقدامات مهمی است که پس از بین‌المللی شدن این دانشگاه با جدیت دنبال می‌شود.
وی به مزایای فعال شدن بخش بین‌الملل در دانشگاه باقرالعلوم(ع) اشاره کرد و افزود: این مهم، سطح تعاملات علمی و دانشگاهی ما را ارتقاء داده و در کنار آن نیز به لحاظ اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز تقویت اقتصاد مقاومتی در حوزه دانش باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مریجی با بیان اینکه اهمیت دادن به پذیرش دانشجوی خارجی و همچنین برطرف کردن خلأ ادبیات آکادمیک و علمی اسلامی در کشورهای اسلامی از دیگر مزایای فعال شدن بخش بین‌الملل در دانشگاه باقرالعلوم(ع) است، اظهار داشت: بسیاری از این‌ها در فضای علمی و آکادمیک باورهای اسلامی را قبول دارند، ولی با ادبیات علمی اسلام آشنا نیستند و این باور را ندارند که اسلام یا ادبیات اسلامی می‌تواند به لحاظ آکادمیک و علمی در هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی، روش‌شناسی و انسان‌شناسی، مبانی خاص خود را داشته باشد و با بهره‌گیری از آن، بتوانند از باورها، هویت‌ها، دین خود و کشورشان با روش علمی و آکادمیک دفاع کنند.
وی گفت: بین‌المللی شدن دانشگاه، به جهت دادن پژوهش‌های استادان و دانشجویان در رشته‌های علمی و همچنین آشنایی آنان با محیط‌های غیر ایرانی کمک می‌دهد.
علاقه مندان جهت مطالعه متن کامل این خبر می توانند به سایت دانشگاه باقرالعلوم(ع) مراجعه کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما