سه‌شنبه 25 مرداد 1401   06:23:58

(تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین)

print

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

محورهای اصلی اولین همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم تشریح شد

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم دلایل و شواهد مرجعیت علمی قرآن کریم، عرصه های مرجعیت علمی قرآن و قلمروهای مرجعیت علمی قرآن را از محورهای همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم عنوان کرد.

قرآن بزرگترین سرمایه معنوی و معرفتی بشر از آغاز نزول تا پایان تاریخ است/ رونمایی از از پوستر و سایت همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم

رئیس قطب تعمیق ایمان دینی و مقابله با فرق انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی، سخن گفتن از مرجعیت علمی قرآن را ادعایی بزرگ و سهمگین دانست و گفت: اگر همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد، می توانیم شاهد تحولی عظیم هم در حوزه قرآن شناسی و هم در زمینه تمدن سازی باشیم.

آیین رونمایی از پوستر همایش بین المللی «مهدویت و انتظار در اندیشه آیت الله صافی گلپایگانی» برگزار شد

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی در این مراسم گفت: در عصر غیبت امنیت دنیا و آخرت ما در گرو توحیدی است که ملازم با امامت باشد؛ پس از تکالیف ماست که در باب امامت، مهدویت و عوامل زمینه ساز ظهور حضرت حجت(عج) بیاندیشیم.

استقبال کم نظیر مخاطبان از فرهنگ نامه سبک زندگی قرآنی

مدیر گروه فرهنگ نامه های قرآنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: فرهنگ نامه کاربردی سبک زندگی از سوی گروه فرهنگ نامه های قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تولید و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

نشست مشترک پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه

نشست مشترک پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور مدیران و دست اندرکاران اجرایی این دو نهاد برای آشنایی با فعالیت ها و ظرفیت های موجود و هم افزایی جهت پیشبرد اهداف پژوهشگاه برگزار شد.

عبارت «عدالت جنسیتی» را استفاده نکنیم

استاد حوزه علمیه خواهران گفت: نباید از تعبیر «عدالت جنسیتی» در اسناد و حتی گفت‌وگوهایمان استفاده کنیم و نظریه‌پردازان متدین هم آن را به کار نبرند. باید دانست وقتی درباره عدالت جنسیتی به سازمان‌های بین‌المللی تعهد می‌دهیم، یعنی انواع جنسیت‌ها را پذیرفته‌ایم.

اسلام، عدالت را به معنای برابری قبول ندارد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اسلام عدالت را به معنای برابری قبول ندارد، گفت: برخی مانند شهید مطهری معتقدند که تفاوت بین زن و مرد در حقوق خانوادگی است و در عرصه اجتماعی برابری وجود دارد؛ اما پرسش مهم در برابر این نظریه وجود یا عدم وجود مرز روشن بین خانواده و اجتماع در عالم واقعیت است.

انتصاب عضو هیئت علمی پژوهشگاه به عنوان «دبیر اتاق فکر تحول علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری»

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی رجبعلی اسفندیار «عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» را به عنوان «دبیر اتاق فکر تحول علوم انسانی این وزارتخانه» منصوب کرد.

پیام تسلیت رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به رئیس دانشگاه علامه طباطبائی

به مناسبت رحلت خواهر دکتر معتمدی «رئیس دانشگاه علامه طباطبائی(ره)» پیام تسلیتی از سوی حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی «رئیس اتاق فکر تحول علوم انسانی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» صادر شد.

آماده حمایت از طرح های پژوهشی مورد تأیید هستیم

دبیر کارگروه کمیسیون معارف و علوم اسلامی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در نشستی به تشریح فعالیت های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور پرداخت.

12345678910...>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما