سه‌شنبه 19 اسفند 1399   11:18:12
(جهش تولید)

print

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

ابعاد رسالت حوزه و روحانیت در تعاملات بین المللی با جهان اسلام

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه عملیه قم، با اشاره به ابعاد رسالت حوزه و روحانیت در تعاملات بین المللی با جهان اسلام، نیروی انسانی کارآمد، حُسن عملکرد دستگاه های متولی امر ارتباطات بین المللی و غنای محتوای تعامل را از جمله این ابعاد دانست.

3 جلد کتاب خروجی همایش بین المللی «بیانیه گام دوم انقلاب و جهان اسلام»

دبیر همایش بین المللی «بیانیه گام دوم انقلاب و جهان اسلام» گفت: بعد از راه‌اندازی دبیرخانه این همایش، هزار و ۵۷۶ صفحه محتوای علمی دقیق و عالمانه در قالب سه جلد کتاب هستیم و افتخار داریم که ۲۴ مقاله علمی دریافت کردیم و ۴۱ نشست و ۲ مصاحبه علمی - تخصصی برگزار شده است.

توانمندی دفتر تبلیغات اسلامی در ترویج انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: شیوه‌های ترویج انقلاب اسلامی در عرصه بین‌الملل احتیاج به مطالعه و تجربه ‌های فراوانی دارد و دفتر تبلیغات اسلامی از پس آن بر می آید.

مقالات پنل «مسئلۀ مرگ» ارائه شد

پنل پنجم همایش جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت با عنوان «مسئله مرگ» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

22 جلد خروجی کتاب های همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت»

رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: مجموعه کتاب های همایش «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» 22 جلد است که در اختتامیه از 15 جلد رونمایی خواهد شد و باقی کتاب ها در سال آینده منتشر می شود.

عدم پیگیری شأن حقیقت طلبی، ابزار نرسیدن به تصمیم درست نسبت به نظریات

استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: اگر خودمان را به جملات عاطفی نویسندگان در کتاب هایشان محدود کنیم و دنبال شأن حقیقت طلبی نباشیم، طبیعی است که نمی توانیم تصمیم درستی در باب نظریات بگیریم.

مقالات پنل «باور به جاودانگی» ارائه شد

پنل «باور به جاودانگی» در همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

مقالات پنل «باور به تناسخ» ارائه شد

پنل «باور به تناسخ» به ریاست حسن عبدی و دبیری ذوالفقار ناصری در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

پروفسور کامپانینی معتقد بود كه جامعه غربي براساس دروغ و ريا برپا شده است

يكي از سخنران همايش بين المللي جاودانگي نفس در اسلام و مسيحيت گفت: پروفسور کامپانینی اسلام شناس و فیلسوف فقيد ایتالیایی معتقد بود كه جامعه غربي بر اساس ریا و دروغین برپا شده و غربی ها ظاهرِ صلح دارند و دائما در حال جنگجویی و جنگ هستند و ريشه تروریسم و اسلام هراسی را در آنجا  باید پیدا کرد.

ایجاد شبکه علمی در سطح دنیا یکی از اهداف همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت»

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: شبکه علمی که در این همایش شکل می گیرد در قالب انجمن بین المللی نفس انشاالله گسترده می شود و این راه ادامه دار خواهد بود و با توجه به شبکه علمی بسیار خوبی که در سطح دنیا شکل گرفته انشاالله این در رفتار و برنامه ها و سیاست گذاری های ما ظهور خواهد کرد.

پنل «این همانی» برگزار شد

دبیر پنل «این همانی» به ارائه گزارشی از مقالات ارائه شده در این پنل پرداخت و نظرات محققان و مباحث مطرح شده در این پنل را تشریح کرد.

سیر تطور تبیین‌های فلسفی و عرفانی از آموزۀ معاد جسمانی

دبیر علمی همایش «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» گفت: با بیان مختصری از مبانی سه دستگاه فلسفی در تاریخ اندیشه اسلامی(فلسفه مشاء، فلسفه اشراق و حکمت متعالیه)، به تأثیر این مبانی در تبیین آموزۀ معاد جسمانی پرداخت و گفت: ابن سینا بر معاد روحانی استدلال می‌کند ولی دستگاه فلسفی او توان اثبات معاد جسمانی را ندارد و خود بدان معترف است.

12345678910...>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما