دوشنبه 5 مهر 1400   02:08:24

(تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها)

print

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

از نرم افزار موبایلی «فرهنگنامه و دانشنامه قرآنی جهاد و شهادت» رونمایی شد

آیین رونمایی از نرم افزار موبایلی «فرهنگنامه و دانشنامه قرآنی جهاد و شهادت» به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و میز توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

تاسیس اندیشکده فضای مجازی در دفتر تبلیغات اسلامی/ انتصاب حجت الاسلام والمسلمین شیخ الاسلامی به عنوان رئیس اندیشکده

طی نشستی با حضور رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، رئیس اندیشکده فضای مجازی انتخاب و این اندیشکده آغاز به کار کرد.

واکاوی حوادث ایام حضور مسلم ‌بن عقیل در کوفه

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: واکاوی حوادث ایام حضور مسلم ‌بن عقیل در کوفه به عنوان سفیر امام حسین(ع) نقش مهمی در تحلیل آن‌چه در کوفه گذشت و چرایی بازماندن کوفیان از یاری امام(ع) دارد.

دستاوردهای مقاومت در مسیر تحقق تمدن اسلامی

رئیس مؤسسه فتوح اندیشه با بیان اینکه مقاومت عامل ایجاد اقتدار و تحقق استقلال و آزادی است، گفت: بدون اقتدار و استقلال تمدن سازی ممکن نخواهد بود.

فلسفه اسلامی گرفتار بحران عدم حضور است / امتداد اجتماعی چشم‌اندازهای الهیاتی

استاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه فلسفه اسلامی گرفتار بحران عدم حضور اجتماعی و کارکردگرایی است، گفت: فلسفه به ما تعلیم می‌دهد که باید فرایندهای تقابلی و تعاملی را در مواجهه با مدرنیسم و پست‌مدرنیسم پیگیری کنیم.

تحلیل آیاتی که امام حسین(ع) در نهضت عاشورا تلاوت فرمودند

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تحلیل رویکرد قرآنی امام حسین(ع) در واقعه عاشورا پرداخت و گفت: ایشان با تلاوت آیات مختلف، انبوهی از مضامین و دلالت‌ها که دلالت‌های سیاسی آن نیز پررنگ است، به مخاطب منتقل می سازند.

ابعاد مختلف «زندگی در حال» با قرائت بودایی

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن تبیین گرایش عرفانی موجود در معنویت‌گرایی‌هایی جدید به تفاوت ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی(هندوئیسم و بودیسم) اشاره کرد.

شماره 106 فصلنامه «فقه» منتشر شد

یکصد و ششمین شماره فصلنامه علمی - پژوهشی «فقه» به همت پژوهشکده فقه و حقوق و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

وضعیت سیاست خارجی در دولت های ملی و تمدنی با پیشرفت جهانی شدن

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: سیر شکل گیری دولت تمدنی به این صورت است که ایده هدایتگر، هویت تمدنی را شکل می دهد و هویت تمدنی هم فرد و جامعه را می سازد و از این فرد و جامعه، دولت تمدنی متولد می شود.

12345678910...>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما