شنبه 8 مهر 1402   17:28:12

(مهار تورم، رشد تولید)

print

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

هم‌اندیشی برای جمعیت و فرزندآوری

قائم‌مقام پژوهشکدۀ الهیات و خانواده گفت: نشست هم‌اندیشی «جمعیت و فرزندآوری» با ارائۀ شش نفر از استادان حوزه و دانشگاه، به‌صورت حضوری و برخط، در پژوهشکدۀ الهیات و خانواده برگزار خواهد شد.

قدردانی معاون استاندار قم از معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری قم در نامه ای از معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی بدلیل تشریف فرمایی و ایراد سخنرانی در همایش حكمرانی استانی: الزامات و چالش ها، تقدیر و سپاسگزاری کرد.

مساله زیارت اربعین دارای ابعاد مختلفی است که صدام از آن نگران بود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه زیارت اربعین دارای ابعاد تمدنی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی گفت: کشتار ها و تخریب ها در مساله زیارت اربعین که در دوران صدام بشدت صورت می گرفت به این دلیل بود که صدام نتایج این کار را خوب می فهمید و نگران آن بود.

بانک ها بجای برپایی موکب، وام بدون سود به زائران بدهند

استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه ما باید یک عنصر حرکت بخشی را بدون اینکه خللی در حرکت اصلی طراحی کنیم گفت: به عنوان مثال بانک ها برای حمایت از پیاده روی اربعین بجای برپایی موکب، وام بدون سود به زائران بدهند.

اربعین می تواند مقدمه آرمان‌شهر اسلامی باشد

رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم الاسلام دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه یکی از مولفه های پرداخت به اربعین و تمدن نوین اسلامی نگاه تاریخی به این مساله است گفت: اربعین می تواند مقدمه آرمان شهر اسلامی باشد.

ضرورت توجه موکب ها به تعمیق فرهنگی و فکری زائران

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی پیاده روی اربعین هرساله باید بیشتر شود، بر ضرورت توجه موکب ها به تعمیق فرهنگی و فکری زائران تاکید کرد.

اربعین حسینی سبب تحول جهانی شده است

عضو هیات علمی دانشگاه مستنصریه عراق گفت: ما در اربعین شاهد فرهنگ های مختلفی هستیم و اربعین حسینی سبب تحول جهانی شده است.

غرب بدنبال دین ابراهیمی در برابر حرکت عظیم اربعین است

دانشیار دانشکده علوم سیاسی عراق گفت: غربی که سیاست را از دین جدا می دانست الان فهمیده اند که در دین چیزی وجود دارد که می تواند خیلی تاثیر گذار باشد و متخصصان زیادی را از خاورمیانه دعوت کردند تا بتوانند دین ابراهیمی را در برابر حرکت عظیم اربعین پایه ریزی کنند.

انتقاد معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی از تعدد نهادهای متصدی امر حجاب در کشور

معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: هم‌اکنون ۲۷ نهاد متصدی امر حجاب در کشور هستند و همین تعدد مراکز نشان می‌دهد که امر حجاب پیشرفتی نخواهد داشت. باید سیاست‌گذاری فرهنگی انجام شود و بر اساس آن سیاست‌گذاری، تقسیم‌کار بین سازمان‌ها و نهادها صورت بگیرد.

بایسته‌های ترجمه قرآن چیست؟

در نشست «تجارب و اسلوب‌های مترجمان در ترجمه قرآن کریم» که به میزبانی پژوهشکده الهیات و خانواده وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، یکی از پژوهشگر و مدرسان دانشگاه به تشریح بایسته‌های ترجمه قرآن پرداخت.

پرسش‌های کلیدی در حوزه دینداری را پاسخ نداده‌ایم

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه در ارائه دین به مخاطب خاص و عام چالش‌های گوناگونی وجود دارد، گفت: امروزه به بخشی از پرسش‌های کلیدی در حوزه دینداری پاسخ‌ نداده‌ایم و هیچ ارائه مشخصی از مفاهیمی مانند شهروند، خانواده، محله و شهروند تراز دینی و اسلامی وجود ندارد که از نظر مردم نیز مورد قبول باشد.

جایگاه ویژه مردم سالاری در ساختار سیاسی ایران

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی گفت:رفراندوم با مقوله مردم‌سالاری و دموکراسی پیوند دارد و اصل همه پرسی در قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصول مختلف به رسمیت شناخته شده است.

درخشش دفتر تبلیغات اسلامی در چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در بخش های گروه فلسفه، منطق و کلام، شخصیت‌های پیشتاز علوم انسانی و اسلامی، پژوهش و آموزش عالی و نشریه علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی خوش درخشید.

12345678910...>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما