چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398   15:08:00
(سال رونق تولید)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

برنامه ریزی برای نظام آموزش و پروش نباید از آن سوی مرزها باشد

رییس کمیته علمی همایش «نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش» گفت: نباید برنامه ریزی برای نظام علمی ما از آن سوی دنیا نباشد، بلکه بایستی خودمان متناسب با هویت دینی خودمان این برنامه ها را بریزیم.

نشست «علم دینی؛ امکان ها و چالش ها»

پنجمین پیش نشست همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش با عنوان «علم دینی؛ امکان ها و چالش ها» به همت دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

اگر مردم از حکومت جدا شوند رهبر علی(ع) هم باشد شکست می خورد

آیت الله جوادی آملی گفت: ما درباره نماز داریم که نماز عمود دین است ولی درباره مردم داریم که «ان عماد الدین و جماع المسلمین و العده علی الاعداء الناس» عماد از عمود مهمتر است یعنی مردم اگر جدا شدند، رهبر اگر علی(ع) هم باشد مساوی شکست است.

همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای» برگزار می شود

همایش بین المللی «نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای» به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در دهم مهرماه سال ۱۳۹۸ برگزار می شود.

دیدار دست اندرکاران همایش امام علی(ع) و تهیه کنندگان اصطلاح نامه فقه با آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی ضمن بیان نکاتی درباره این اصطلاح نامه فقه گفت: کار شما نوعی خدمت به علم و عالم است و این اثر شما با توجه به این که نوعی تازگی دارد، نیازمند مداقه و تأمل بیشتر است.

نقاط عزیمت فهم تمدنی سیره حضرت زهرا(س)

رییس مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه 10 کانال برای ورود در فهم تمدن وجود دارد، سه نقطه عزیمت به فهم تمدنی سیر فاطمی را تبیین کرد.

اصطلاح نامه فقه در مقیاس بین المللی تدوین شده است

سرپرست پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که اصطلاح نامه فقه در مقیاس بین المللی تدوین شده است، گفت: این اثر برای اولین بار در جهان اسلام انجام شده است. 

مودت اهل بیت(ع) شاخص حق و باطل است

معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به آیه مودت ذی القربی گفت: این یک شاخص است که چه کسانی مودت را به جا آوردند و چه کسانی مودت را به جا نیاوردند.

باید نوآوری های دفتر تبلیغات اسلامی را جزء برکات انقلاب بدانیم

آیت الله علوی گرگانی گفت: نوآوری های این دفتر را جزو برکات این انقلاب بدانیم و امیدواریم که در کارتان دلگرم باشید و بدانید که ما مؤید شما هستیم و حرکت و عمل شما را تأیید می کنیم و از نظر ما بی نهایت مورد تقدیر و تشکر هستید.

نمی توان فضائل و منزلت حضرت علی(ع) را توصیف کرد

آیت الله صافی گلپایگانی گفت: هر چه که از فضائل و منزلت حضرت علی(ع) سخن بگوییم و گفته باشیم، کم گفته ایم و نمی توانیم ایشان را توصیف کنیم و حضرت ولی عصر(عج) باید مداح آن حضرت باشند.

انتشار دومین شماره دوره جدید فصلنامه حوزه

دومین شماره از دوره جدید فصلنامه تحلیلی- انتقادی حوزه ویژه حوزه های دینی، با عنوان حوزه انقلابی و به صاحب امتیازی دفتر تبلیغات اسلامی و مدیر مسوولی سید عباس صالحی منتشر شد.

آیت الله شاهرودی فقیهی جامع نگر و دقیق بود

رییس پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی آیت الله هاشمی شاهرودی را تکمیل کننده مکتب شهید صدر دانست و گفت: دقت های جامع و تفریع فروع مختلف نه تنها در فقه بلکه در اصول از خصوصیات ایشان بود.

توصیه نائب رییس جامعه مدرسین خطاب به کسانی که حوزه را دچار رکود می دانند

نائب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به کسانی که حوزه را فضای دچار رکود می دانند، به آنان توصیه کرد تا از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی بازدید داشته باشند.

12>>>
ravabet.omomi@dte.ir
3717199999
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما