شنبه 11 تير 1401   13:13:30

(تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین)

print

دفتر تبلیغات اسلامی، از سال 1388 به منظور تدوین برنامه 5 ساله خود، رویکرد مسأله‌ محوری را اتخاذ کرد و با انجام مطالعات گسترده در حوزه فرهنگ و با عنایت به ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه خود، 15 مسأله کلیدی، بعنوان محورِ برنامه‌ها و اقدامات دفتر، انتخاب شد.
انتخاب مسائل 15 گانه، این امکان را برای مجموعه مدیریتی و عملیاتی دفتر فراهم کرد تا توجه خود را به واقعیات و نیازهای اصلی عرصه فرهنگ متمرکز سازد.
طراحی و عملیاتی سازی بسته‌های برنامه‌ای ناظر به حل مساله و به کارگیری ظرفیت‌های درون سازمانی؛ هیات امنای دفتر تبلیغات را بر آن داشت تا در تاریخ 1392/10/25 کلیات طرح تأسیس قطب‌های فکری و فرهنگی دفتر، را تصویب و ابلاغ کند. که سرآمد آن منجر به تاسیس قطب فکری و فرهنگی به شرح ذیل شد:
 1. قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی؛
 2. قطب تعمیق ایمان دینی و مواجهه با فرق انحرافی؛
 3. قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی؛
 4. قطب نظام سیاسی و اجتماعی اسلام و ایران.

اهداف تاسیس قطب‌های فکری فرهنگی
 1.ارتقای جایگاه دفتر به مرجعیت نظری و عملی در حوزه‌های ماموریتی تعیین شده؛
 2. تحول برنامه‌ها و فعالیت‌های دفتر از کارکرد محوری به مساله محوری؛
 3.ایجاد هم افزایی میان ظرفیت دفتر و توانمندی‌ها و فرصت‌های بیرونی؛
 4.زمینه‌سازی برای پرورش مدیران و کارشناسان توانمند در مواجهه با مسائل فرهنگی اجتماعی؛
 5.توسعه، تعميق و ايجاد ظرفيت‌هاي علمي در حوزه‌هاي مورد نیاز جامعه دینی؛
 6.گسترش و افزايش تعاملات و ارتباط علمي به‌ويژه ميان نخبگان در حوزه‌هاي مذکور.
 

جهت ارتباط با این قطب های فکری فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی بر روی لوگوی ذیل کلیک نمایید.

آرشیو

دومین نشست دوره «اختبار» برگزار شد

دومین نشست دوره «اختبار» با موضوع بازدید از مؤسسه آل یس و بحث، تبادل نظر و پرسش و پاسخ پیرامون کتاب «مبانی سبک زندگی اسلامی» به همت قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی برگزار شد.

اسلام، عدالت را به معنای برابری قبول ندارد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اسلام عدالت را به معنای برابری قبول ندارد، گفت: برخی مانند شهید مطهری معتقدند که تفاوت بین زن و مرد در حقوق خانوادگی است و در عرصه اجتماعی برابری وجود دارد؛ اما پرسش مهم در برابر این نظریه وجود یا عدم وجود مرز روشن بین خانواده و اجتماع در عالم واقعیت است.

تغییر رویکرد از پژوهش های بنیادی به پژوهش های انضمامی و کاربردی در دفتر تبلیغات اسلامی

با هدف تعامل بیشتر میزکارهای تخصصی قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی با واحدهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و نیز اطلاع رسانی در خصوص تغییر رویکرد این قطب از پژوهش های بنیادی به پژوهش های کاربردی، سیاست ها، راهبردها و اولویت های پژوهشی قطب مذکور در سال 1401 تبیین شد.

فهم تمدنی قرآن متعهد به حل مسائل اجتماعی است/ خوانش تمدنی از قرآن به یکباره اتفاق نمی‌افتد

دفتر تبلیغات اسلامی چند روز پیش از برگزاری آخرین جلسه مباحثاتی «خوانش تمدنی از قرآن» در پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبر داد که به این ترتیب سیر «ترتیبی ـ تمدنی» کل قرآن به‌مثابه اولین فاز از پروژه «فهم تمدنی قرآن» پس از پنج‌سال گفت‌وگو (بیش از ۱۲۰ جلسه) به پایان رسید.

عدم کارکرد مطلوب مدارس فعلی / سند 2030 سکولار است/ دغدغه خانواده ها در خصوص واسپاری تربیتی فرزندانشان به مدارس

نشست تخصصی مسیر وارونه با موضوع بررسی مسئله مرگ مدرسه، چشم اندازی متفاوت نسبت به جایگاه مدرسه در آینده کشور از سوی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان با همکاری میز آموزش و پرورش دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

با روحیه جهادی کارها پیشرفت می کند

معاون منابع انسانی و پشتیبانی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: باید همواره سعی کنیم ضمن رعایت اصول تشکیلاتی و نظم، با روحیه جهادی کارها را پیش ببریم.

جزئیات همایش ملی «معنویت‌های نوظهور و معنویت اسلامی» تشریح شد

دبیر علمی دومین همایش ملی «معنویت های نوظهور و معنویت اسلامی» با بیان این که در این همایش به دنبال ارائه نظرات عالمان اسلامی در زمینه معنویت‌های نوظهور هستیم، گفت: این همایش در آبان ماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

برگزاری نشست مشترک میز قرآن و کارگروه مرجعیت با بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

به منظور تعامل و هم افزایی مراکز فرهنگی، جلسه مشترکی با حضور رؤسای میز قرآن و کارگروه مرجعیت علمی قرآن با مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.

ضرورت نگاه تمدنی به مسائل جهان اسلام

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تأکید بر ضرورت نگاه تمدنی به مسائل جهان اسلام، گفت: دسته بندی و طبقه بندی صحیحی نسبت به مسائل اجتماعی جهان اسلام وجود ندارد و نخبگان مسلمان از مسائل جهان اسلام غافل هستند.

12345678910...>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما