سه‌شنبه 2 مرداد 1403   02:04:45

( جهش تولید با مشارکت مردم )

print

گزارشی از همایش ملی جریان های انحرافی و مدعیان دروغین مهدویت در دوران معاصر

  • خلاصه : آسیب‌های مدعیان دروغین مهدیت در دوران معاصر، ساحت شناسی انحراف در مهدویت و راهکار‌های مقابله با آن و شاخصه‌های مدعیان مهدویت در دوران معاصر و روش‌های مقابله با آن‌ها در همایشی بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، آسیب‌های مدعیان دروغین مهدیت در دوران معاصر، ساحت شناسی انحراف در مهدویت و راهکار‌های مقابله با آن و شاخصه‌های مدعیان مهدویت در دوران معاصر و روش‌های مقابله با آن‌ها از محورهای این همایش بود که به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی و با سخنرانی حضرت آیت الله کریمی جهرمی و آیت الله طبسی برگزار شد.

آیت الله علی کریمی جهرمی در همایش ملی جریان های انحرافی و مدعیان دروغین مهدویت در دوران معاصر و راهبردهای مواجهه با آنها که در دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: در روایات اهل بیت (ع) نسبت به وجود مهدی موعود (عج) به صور گوناگون نام برده شده و مشخصات مهدی آخرالزمان بیان شده است. از امیرمؤمنان روایت شده است: «بوسیله ما و تعالیم و فرهنگ ما زنجیر ذلت بار از گردن شما برداشته می شود و افتتاح این مطلب به وسیله ماست نه بوسیله شما و با ما هم ختم می شود و پرچمدار آخرین از ما خواهد بود نه از شماها».

وی با استناد به شرح ابن ابی الحدید منظور امیرمؤمنان از این سخن را مهدی موعود عنوان کرد و افزود: امام حسن مجتبی (ع) وقتی رشته امامت و هدایتگری جامعه را بیان می کند می فرماید: «نهمین ما از نسل حسین (ع) است.». همچنین امام حسین (ع) می فرماید: «از ما خاندان 12 نفر عنصر هدایت جامعه به راه راست است؛ اولین آن امیرالمومنین علی (ع) و آخرین آن نهمین نفر از فرزندان من است». امام صادق (ع) فرموده: «برای هرگروهی روزگاری است و برای ما هم آمریت و ناهیت در آخرالزمان حاصل می شود». امام علی بن موسی الرضا (ع) خطاب به دعبل می فرماید: «امام بعد از من محمدنام است که فرزند من می باشد و بعد از او فرزندش «علی» است و بعد از او فرزندش «حسن» است و بعد از او فرزندش «حجت المهدی» است که برای نجات بشر قیام می کند و محل انتظار جوامع در ایام غیبتش است.

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم با طرح پرسش «این چه تاکیدی است که ائمه معصومین (ع) برای مهدی شناسی اقدام می کنند؟» اظهار داشت: این اصرار و تاکید برای شناخت حضرت مهدی توسط روایات (عج) اسرارانگیز است و سرّ مهم آن این است که می خواهند به ما بگویند در دوران بعدی، اشخاصی مزور، شیّاد، دروغگو و خلافکار پیدا می شوند. شما باید هوشیار باشید که این ادعا را تنها از فردی با این خصوصیات و مزایا بپذیرید. روایات گویای این حقیقت است که رشته ولایت و هدایت در خاندان نبوت است.

وی با اشاره به مدعیان دروغین و شیادانی که از طریق آموخته های دین قصد سوء استفاده دارند، در خصوص نفوذ برخی از این منحرفین در کشورهای اسلامی و مراکز مقدس ابراز تأسف کرد و ادامه داد: وقتی این معیارها را از امامان معصوم بشنویم آن وقت می توانیم کاملا این ضابطه را قرار دهیم که آیا با این شخص مدعی تطبیق می کند؟ بنابراین فتنه مهدویت نوظهور و امثالهم فتنه هایی است که بر دروغ و خلاف بناشده و دست جنایتکاران خارج هم پشت آن بوده که این جریان ها را تقویت می کنند چون می دانند اگر به مهدویت خدشه ای وارد شد کار شیعه تمام است.

آیت الله کریمی جهرمی با اشاره به گرایش برخی جوانان به سمت این جریانها و حتی نفوذ این افکار انحرافی در حوزه بیان داشت: حوزه علمیه و فرهنگیان نسبت به رفع این وضعیت تکلیف دارد. آیا حوزه علمیه توانسته امام زمان را برای مردم معرفی کند؟ حوزه باید مهدی شناس باشد و بویژه گروهی که از علمیت بالا و فهم بالا بهره مند هستند و با برهان و منطق محکم می توانند برابر این افکار بایستند را پشتیبانی کند تا در مقابل مدعیان دروغین بایستند.

وی دانشگاه ها، مدارس و فرهنگیان را قطب دیگر علمی کشور دانست و افزود: آموزگاران باید از روی اخلاص، کودکان و جوانان و طبقات سنین بالا را با مطالب مناسب با سن آنها مهدی شناس کنند. اگر مهدی شناسی تامین شد راهی برای خرافات دروغگویان شیاد نخواهد ماند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم بر ترویج معارف امام زمان (ع) در مدارس تاکید کرد و ابراز داشت: فقط صرف «یابن الحسن» و «یا صاحب الزمان» کار را درست نمی کند بلکه مقدماتی نیاز است و آن اینکه باید دانش آموزان از روز اول که به مدرسه می روند، سر صف دعای امام زمان را بخوانند. در دبیرستان و دانشگاه دعای «اللهم ارزقنا توفیق الطاعة….» را بخوانند.

وی از لزوم بیان صفات، سیره، منطق و فرهنگ مهدی آل محمد (عج) برای سطوح دانشگاه به ویژه مقطع دکتری سخن گفت و در ادامه افزود: اصول اعتقادات در مدارس و حوزه ها باید با استدلال و رجال آماده و پرمایه تدریس شود. بکوشیم اعتقادات در هردو قطب علمی کشور بویژه حوزه های علمیه تقویت شود. مخصوصا در حوزه ها روی این موضوع اصرار شود؛ آموزش باید از خدا و توحید شروع شود تا به مهدی موعود برسد و این گونه می توان با آگاه سازی مردم فتنه این مدعیان دروغین مهدویت را سرکوب کرد.

آیت الله طبسی: حوزه علمیه باید مهدویت را جزء برنامه درسی قرار دهد
آیت الله نجم الدین طبسی در اختتامیه همایش «جریان های انحرافی و مدعیان دروغین مهدویت در دوران معاصر و راهبردهای مواجهه با آن ها» که در سالن اجتماعات ستاد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: توجه به مهدویت متناسب با شأن مهدویت نیست، در حوزه علمیه به مسائل فرعی می پردازیم بسیار هم خوب است اما چه مقدار و چگونه باید مشخص شود.
وی افزود: حوزه علمیه در کنار فقه و اصول باید مهدویت را جزء برنامه درسی قرار دهد، امروز هجمه به اعتقادات است و عمود اعتقادات مذهب اهل بیت مهدویت می باشد و بقیه موارد در پرتو مهدویت هستند.
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه دشمن به دنبال خاموش کردن نورالهی است، اظهار داشت: حضرت صاحب الزمان نور الهی است و آینده از آن تشیع و پیروان ولی خدا است و دشمنان خدا نمی توانند نور الهی را خاموش کنند.
آیت الله طبسی با اشاره به جریان های انحرافی گفت: جریان ها و مدعیان دروغین بازار مصرف ندارد و به نسبت دادن های افراد به عناوین مختلف نباید اعتنایی کرد و بدانید که جریان های انحرافی برای اختلاف بین امت اسلامی و جهان تشیع است.
وی با بیان اینکه اگر از علامات بگذریم اما از مهدویت نمی توانیم بگذریم، ابراز داشت: ظهور حضرت مهدی و تحول جهانی قطعی است اما اینکه زمان ظهور چه تاریخی است را نمی دانیم و خدا به آن آگاه می باشد.

* لک‌زایی: بزرگ ترین معارض مکتب اهل بیت، جریان سکولاریسم است
 حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی در همایش ملی جریان های انحرافی و مدعیان دروغین مهدویت در دوران معاصر و راهبردهای مواجهه با آنها که در دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: ظهور وقتی اتفاق می افتد که انتظار در مقیاس جهانی شکل بگیرد یعنی منتظران کره زمین را آماده کرده باشند و علاوه بر آن جان های خود را مهیا کرده باشند.
وی با بیان اینکه ولایت و امامت مهم ترین عنصر در دین ما در کنار قرآن است، تصریح کرد: ولایت ما را با خدا و رسول خدا و همچنین ائمه معصومین پیوند می دهد. رویکرد انحرافی در خصوص مهدویت در صورت تلاش برای جهانی شدن به نتیجه می رسد از این رو کسی که می خواهد در ساحت مهم ترین رکن مکتب اهل بیت انحراف ایجاد کن باید مورد توجه ما باشد.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی در ادامه حرکت برخی از منحرفین از مکتب اهل بیت را حرکت در مقیاس جهانی دانست و اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم وقتی جریان خارج دین را  به عنوان دشمن دین معرفی می کند در صد آیه به صورت توأمان از منافقین می گوید و بیان می کند این جریان نفاق حتی ممکن است مسجد هم بسازد.

وی تاکید کرد: جریانی که برنامه ریزی خداوند را به عنوان ولایت بر خودش پذیرفته است باید مورد مطالعه ما باشد تا منحرف نشویم. بزرگ ترین دشمن و معارض مکتب اهل بیت جریان سکولاریزم و نظام سلطه است؛ هر جریانی که معارض نائب امام در عصر غیبت باشد، منحرف است؛ حکمرانی مهدوی به عنوان یک حکمرانی جهانی می تواند راهبرد ما برای ادامه حرکت ما باشد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه حوادث غزه در مقیاس خرد تحلیل شود حتما اشتباه است زیرا این جنگ نبرد کفر با دنیای اسلام است، تصریح کرد: جریان کفر یک صادرات به دنیای اسلام انجام داده به نام ملی گرایی که هر مسلمان در کشوری «به من چه» می گوید و به برادر مسلمان خود در کشوری دیگر کار ندارد؛ اگر کسی با ساختارهای سکولار به جریان مهدویت ضربه بزند از منحرفین مهدویت است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک نظام امامت و ولایت داریم که انتظار آن در مقیاس جهانی است و منتظر واقعی به دنبال غالب شدن دین در مقیاس جهانی است، ساختار های جهانی ارزش های معارض با جریان ولایت را بر به ما عرضه کرده است از این رو منحرف مهدویت فقط کسی نیست که ادعای مهدویت کند بلکه تعارض با ارزش های مهدوی می تواند به عنوان انحراف شناخته شود؛ نظام طاغوت ریشه انحراف در مهدویت است و با نیابت امام در عصر غیبت سطوح مختلف پیدا می کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما