پنجشنبه 14 مهر 1401   14:28:13

(تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین)

print

به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب «تعامل فرق و مذاهب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

  • خلاصه :کتاب «تعامل فرق و مذاهب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمدمهدی فیروزمهر در 75 صفحه به چاپ رسید.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی(تبلیغ نیوز)، کتاب «تعامل فرق و مذاهب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمدمهدی فیروزمهر است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 75 صفحه منتشر شد.
پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  
در میان مدخل های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه های مربوط به تعامل فرق و مذاهب در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.
ساختار اثر
در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم شناسی، اهداف تعامل مذاهب و فرق اسلامی تبیین شده است که از جمله اهداف این تعامل می توان به حفظ و تداوم امت میانه و معیار برای دیگران، حراست از کیان اسلام، حفظ عظمت و قدرت امت اسلامی در برابر بیگانگان، زندگی مسالمت آمیز اشاره کرد.
نویسنده، در ادامه این اثر، توحید باوری، اطاعت و تبعیت از رسول خدا(ص)، قرآن و عترت، و اخوت دینی، محورهای تعامل مذاهب و فرق اسلام برشمرده شده است.
سپس، «موانع تعامل مذاهب و فرق اسلامی» را تبیین کرده است که از جمله این آداب می توان به جهل، هوای نفس، تعصبات قبیله ای، دشنام، انحصارگرایی، جدل های بی مورد، خشونت، تکفیر و دشمنان اشاره کرد.
«راهکار تعامل مذاهب و فرق اسلامی» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا تأکید بر مشترکات دینی و اعتقادی، جدال احسن، حرمت نهادن و تقیه و... توصیه شده است.
برشی از اثر
* راهکار تعامل مذاهب و فرق اسلامی
پیدایش و وجود فرق و مذاهب در درون امت اسلام امری بدیهی است؛ اما آیا این امکان وجود دارد که همه آنها را ادغام کرد؛ به گونه ای که همه اختلاف ها بر سر اصول و فروع برچیده شود و امت اسلام شاهد اختلاف های فرقه ای و مذهبی نباشد؟ هر چند در این جهت شعارهایی داده شده و عناوینی مانند «الاسلام بلا مذاهب» مطرح شده، در عمل فرق و مذاهب همچنان به حیات خود ادامه می دهند؛ بنابراین به جای وحدت به معنای برداشتن و ادغام مذاهب که امری ناممکن به نظر می رسد، باید به تقریب و تعامل فرق و مذاهب اسلامی اندیشید و راهکارهای آن را پیدا کرد. بدین جهت در این راستا، مهم ترین راهکارهای تعامل فرق و مذاهب اسلامی تبیین شده است که عبارتند از: تأکید بر مشترکات دینی و اعتقادی، جدال احسن، حضور در مراسم عبادی یکدیگر و مراودات اجتماعی، اظهار همدردی، حرمت نهادن، تقیه.
علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی http://shop.isca.ac.ir  مراجعه کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما