پنجشنبه 2 ارديبهشت 1400   15:17:03

(تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها)

print

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی:

حرکت آینده شعبه خراسان رضوی یک حرکت کاملاً سند محور است

  • خلاصه :رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: حرکت آینده دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در عرصه پژوهش، آموزش و تبلیغ یک حرکت کاملاً سند محور است

به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، جلسه بررسی سند سه ساله اداره کل پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی و پژوهشکده اسلام تمدنی برگزار گردید.

در این جلسه که به همت اداره امور پژوهشی پژوهشکده اسلام تمدّنی و در جلسه 86 شورای پژوهشی این پژوهشکده با حضور ریاست دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مدیران گروه های پژوهشی و اساتید مدعو برگزار گردید، «سند برنامه سه ساله اداره کل پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی و پژوهشکده اسلام تمدنی (1402- 1400)» ارائه شد و پس از توضیحات رئیس پژوهشکده اسلام تمدّنی و اعضای شورای پژوهشی پژوهشکده، این سند به تصویب رسید.

در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین مسعودی «رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی» با اشاره به گذر از حدس سازمانی به نگاه راهبردنگر و مسئله محور در حوزه ماموریت سازمان اظهار داشت: با نگاهی به گذشته پژوهش مشاهده می شود که فعالیتهای ما غالباً معطوف به ساختار گرایی بوده است؛ ساختارهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، تبلیغی و نوعاً دستاوردهای این ساختارهای تعریف شده، اموری انتزاعی و مبتنی بر حدس سازمان بوده است.

وی گفت: آن چه که چاپ می شده، کلاسی که برگزار می گردیده، و مبلغی که اعزام می شده است، بر اساس حدس و ادراک سازمانی بوده است اما در دهه اخیر، دو مقوله مهم مورد توجه جدی قرار گرفت، یکی بحث راهبردنگری و دیگری مسئله محوری. عمده قوام این دو مقوله هم به اینکه ما از حدس های غیر مبتنی بر داده های مطالعاتی و رصدهای میدانی پرهیز کنیم و نکته دوم اینکه هدف و ماموریت دقیق خود را مشخص کنیم، بر می گردد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: مشخصاً باید بدانیم که در پژوهش به چه نقاط یا هدفی می خواهیم برسیم؟ و تا حد امکان این سنخ فعالیت ها، معلوم باشد که در بازه های زمانی معین، چه نتایجی را می خواهد حاصل آورد؛ این شعبه نیز به تبع این نوع نگاه و تغییر جهت در سازمان، به مأموریت نخستین خودش در عرصه آموزش و پژوهش یعنی، پاسخگویی به نیازهای نظام سمت گیری نموده و بر اساس مسائل کلان نظام تلاش گردید فعالیت های مقتضی صورت گیرد.

وی با بیان این که اقتضائات درون و برون از شعبه به ویژه در حیطه مأموریت های نخستین آموزشی و پژوهشی ملاحظه گردد، افزود: آن چه که مشخصاً به بحث این جلسه مرتبط است مأموریت پژوهشی است؛ نکته کلیدی این رویکرد با ملاحظه مأموریت کلان سازمان و مقتضیات درون و برون از سازمان این است که ما در حرکت خود در طول این ده سال اخیر، مبتنی بر اسناد مشی کرده ایم و فارغ از متن و سند حرکتی انجام گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین مسعودی با بیان این که مدیریت سنتی در این عرصه ها کارکرد مشخص دارد، اظهار داشت: در عرصه اجرا، مدیریت سنتی، مدیریت کارتابلی است و در عرصه برنامه، خروجی محور است؛ بدین معنا که تلاش دارد بدین سوال پاسخ دهد که چند کتاب را منتشر کرده، چه تعداد کلاس برگزار شده و نظائر آن.

وی گفت: ما تلاش کردیم که حرکت، حرکتی متن محور و مبتنی بر اسناد دقیق باشد و حیطه های تعامل و افتراق نیز مشخص بشود. یعنی مشخص گردد که در ارتباط با مرکز، نهادهای بیرونی، حیطه های تعامل کدام است و حیطه های افتراق کدام است. این کلیدی ترین نکاتی بود که در سطح شعبه به ویژه در این دهه اخیر در ارتباط با  مسائل کلان سازمان، مدّ نظر و حیطه عملمان قرار دادیم.

* ضرورت وجود پیوست هایی برای سند برنامه سه ساله

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر ضرورت وجود پیوست هایی برای سند برنامه سه ساله در حوزه الزامات، انتزاعات، نقشه راه، و به ویژه فرآیند، تصریح کرد: بر اساس آنچه که ذکر شد، چند امر را در ارتباط با بحث مربوط به این سند باید گفت که باب گفتگو در اسناد همیشه مفتوح است؛ اسناد کلان خیلی مهمی اعم از سند بیانیه مأموریت دفتر، سند قطب های فکری و فرهنگی و مسأله محوری و سند مدیریت دانش سازمانی در سطح دفتر داشته ایم. ممکن است که ما سند را مدام معطل گفت و گوهای ویرایشی نماییم و همینطور گفت و گوهای جزئی که اینها همیشه در هر متنی راه دارد؛ نسبت به ادبیات متن، نسبت به حوزه اهداف و الزامات متن ، نقشه راه، ولی این دقت همواره باید صورت بگیرد که حرکت آینده شعبه در عرصه پژوهش، آموزش و تبلیغ یک حرکت کاملاً مدوّن و دارای نقشه راه می باشد؛ یعنی مشخصاً باید پژوهش بداند که سند سه ساله به لحاظ برنامه ای که در ارتباط با مأموریت نخستین پژوهشکده اسلام تمدنی دنبال می کند دارای چه اجزائی است.

وی افزود: باید دانست این سند پیوست هایی لازم دارد که این پیوست ها و ضمائم می تواند مشتمل بر الزامات، انتزاعات، نقشه راه، به ویژه فرآیند و آن چه که می تواند به عنوان پلن نهایی تلقی گردد باشد.

* نقش مهم تعیین حیطه های ترابط سند برنامه سه ساله در موفقیت سازمان در عرصه پژوهش

حجت الاسلام والمسلمین مسعودی اظهار داشت: نکته مهم دیگر در این سند راهبردی، مسئله حیطه های ترابط است. شما به جدّ باید نسبت به ترابط در ارتباط با این سند با پژوهشگاه، با قطب ها و با حوزه برنامه ریزی دفتر عنایت داشته باشید و گفت و گوهای لازم صورت بگیرد تا بتوان حرکت پژوهش را مبتنی بر این سند، ساماندهی کرد؛ البته این سامان در وضعیت فعلی نیز وجود دارد و بنده لازم است در این مجال از زحمات رئیس محترم پژوهشکده جناب آقای دکتر احمدزاده و همکاران محترمشان بسیار تشکر کنم.

پس از سخنان حجت الاسلام والمسلمین مسعودی و دیگر اعضای جلسه مقرّر شد بعد از اصلاح سند وفق مصوبه ابلاغی شورای پژوهشی پژوهشکده، فرآیند تصویب خواهی در شورای پژوهشی پژوهشگاه توسط اداره امور پژوهشی پژوهشکده پیگیری گردد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما