يكشنبه 11 خرداد 1399   13:34:40
(جهش تولید)

print

رییس انجمن شعر طلاب مرکز فرهنگی هنری خبر داد: 

وجود 500 شاعر طلبه جوان در سطح کشور 

  • خلاصه :رییس انجمن شعر طلاب گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، حدود 500 شاعر جوان طلبه در سطح کشور وجود دارند و از افتخارات شعر حوزه محسوب می شوند و شاید نزدیک به 100 شاعر طلبه در قم داریم و این افتخاری است.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی در آیین رونمایی و معرفی مجموعه شعر «هیاهو» که به همت مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در نگارستان اشراق برگزار شد، اظهار داشت: افتخار ما این است که بزرگترین شاعران ادبیات فارسی ما از جمله حافظ، مولانا، سعدی، نظامی و سنایی برخاسته از حوزه های علمیه هستند و محصلان مدارس علمیه شیعی یا اهل سنت بوده اند. 
وی گفت: شاعری مثل سعدی که فخر ادبیات فارسی است و امروزه در جهان شناخته شده، طلبه یک مدرسه علمیه و یک واعظ و منبری بوده و کتاب مواعظ و پند دارد و این سنت در حوزه های علمیه در روزگار و سده های مختلف وجود داشته و در عصر ما هم این مسأله تداوم داشته، البته در روزگار طاغوت، شعر حوزه چندان قوتی نداشته و شاعران فراوانی در حوزه ها وجود نداشتند. 
رییس انجمن شعر طلاب مرکز فرهنگی هنری تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی، حدود 500 شاعر جوان در سطح کشور طلبه هستند و از افتخارات شعر حوزه محسوب می شوند و شاید نزدیک به 100 شاعر طلبه در قم داریم و این افتخاری است. 
وی افزود: سال گذشته که این آمار را خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم، ایشان اظهار خوشحالی کردند که به برکت انقلاب این مقدار شعر در حوزه های علمیه ما گسترده شده و ادبیات در حوزه ها جایگاه پیدا کرده است. 
حجت الاسلام والمسلمین محمدزمانی اظهار داشت: به خصوص در دهه 70، 80 و 90 شاهد رشد حوزه های علمیه در بحث شعر بوده ایم؛ گمان نمی کنم صنفی در سطح کشورمان وجود داشته باشد که با حفظ هویت صنفی خود جلسات مستمر شعر داشته باشد. 
وی گفت: شعر حوزه ویژگی هایی دارد و شاعر حوزوی به دلیل این که در محضر قرآن و عترت است و بهره مند از آن بوده و در فضای ملکوتی تنفس می کند، شعرش رنگ و بوی دیگری پیدا کرده و تجلی های خاصی در شعرش وجود دارد.
رییس انجمن شعر طلاب مرکز فرهنگی هنری تصریح کرد: اگر هنرمندانه کار کند، از این نعمت می تواند به بهترین شکل استفاده کند، همانطوری که در شعر امروز ما وجود دارد که زکریا اخلاقی نمونه بارز این هستند که با حفظ هویت طلبگی خود فعال باشد و استاد سطوح عالی مدرسه علمیه باشد و یکی از شاعران موفق باشد که دو سال پیش می فرمودند وقتی که شنیدم برای ایشان بزرگداشت گرفته اند، خیلی خوشحال شدم چرا که پیش از این گمان می کردم که من قدر شعر ایشان را می دانم سپس فهمیدم که جز من، افراد فراوانی هستند که قدر شعر ایشان را می دانند و عظمت شعر او را حس می کنند.
وی افزود: شعر و به ویژه شعر آیینی در کشورمان رشد فراوانی داشته و نهادهای مختلف تلاش میک نند که در عرصه شعر تا بتوانیم در آینده با شکوفایی بیشتری شعر را دنبال کنیم. 
حجت الاسلام والمسلمین محمدزمانی اظهار داشت: برخی از اشعار مجموعه شعر «هیاهو» را پیش تر از خودشان شنیده بودم و لذت برده بودم و از آن روزی از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران این کتاب را تهیه کردم، شاید دو سه مرتبه این مجموعه را مطالعه کردم. 
وی گفت: انصافاً ابیات درخشانی در این مجموعه بود و ابیات شامخی در این مجموعه وجود دارد که نشان از این دارد که شاعر یک تحصیل کرده حقیقی حوزه است به این معنا که همانطور که به شعر و درس و بحثش اهمیت می دهد، اینها در شعرش نیز نمودار است و احساس می کند که یک حوزوی تحصیل کرده این اشعار را سروده است. 
رییس انجمن شعر طلاب مرکز فرهنگی هنری تصریح کرد: با ملمَّع سرایی در نخستین مجموعه شاعری در این سن مواجه هستیم که نشانه موفقیت شعر و شاعر است. 
وی خاطرنشان کرد: استفاده از وزن ها و قوافی و ردیف های مختلف و ترکیب های نو و حضور جان مایه های توحیدی نشانه موفقیت این مجموعه شعر است. 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما