شنبه 2 شهريور 1398   18:47:28
(سال رونق تولید)
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: 

مرجعیت پیدا کردن سیره معصومین(ع) در جامعه نیازمند دانش ترکیبی است 

  • خلاصه :رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: برای این که سیره معصومین(ع) برای هدایت نحوه زیست اجتماعی امروز ما مرجعیت و منبعیت پیدا کند، زمان بر و نیازمند دانش ترکیبی است، نه تک وجهی. 
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین واعظی در آیین رونمایی از جدیدترین آثار پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که در تالار شیخ طوسی(ره) این پژوهشگاه برگزار شد، با اشاره به رشد کمی و کیفی آثار پژوهشی این دفتر اظهار داشت: دفتر تبلیغات اسلامی از آذرماه 96 تا آذرماه 97 در عرصه پژوهشی 76 عنوان تولید اثر داشت و از آذرماه 97 تا آذرماه 98 تولید قریب به 121 کتاب را بر عهده دارند که 30 جلد آن مربوط به همین پژوهشکده است. 
وی گفت: پژوهش در عرصه سیره معصومان(ع) فواید زیادی دارد، یکی از آنها سیره فردی است که افراد می توانند با مراجعه به این آثار به آنها دست یابند و ثمره مستقیم این کار است. 
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: ثمره دیگر این که، گرچه این اثر در بر دارنده اقوال معصومین(ع) نیست و ناظر به عمل و رفتار معصومان(ع) است اما بسیاری از ابهامات تاریخی و سؤالاتی که راجع به زندگی اهل بیت(ع) است را می تواند پاسخ دهد.
وی افزود: ثمره اساسی و مهم این آثار که هم راجع به قرآن و هم راجع به سیره و کلام اهل بیت(ع) مطرح است، این بوده که ما چه استحصالی از کتاب داشته باشیم و سنت که کلام و فعل معصومین(ع) باشد، برای وجه اجتماعی زیست کنونی خود می توانیم داشته باشیم. 
حجت الاسلام والمسلمین واعظی با اشاره به لزوم مرجعیت بخشی به قرآن و سیره معصومان(ع) اظهار داشت: بهره گیری و اقتباس فردی نسبت به سیره اهل بیت(ع) و قرآن خیلی روشن و سهل الوصول است اما آنچه که دشوار است، این بوده که چگونه می توانیم به قرآن در زیست اجتماعی خود مرجعیت ببخشیم و چگونه می توانیم برای تنظیم مناسبات اجتماعی خودمان به سیره معصومین(ع) مرجعیت ببخشیم.
وی گفت: در این زمینه کارهای زیادی لازم است و حتی کار متخصص بحث سیره هم نیست؛ برای مرجعیت بخشیدن به قرآن و سیره و کلام اهل بیت(ع) در وجه اجتماعی خیلی کار نیاز دارد. 
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: نویسندگان این آثار با مراجعه به تراث دینی مان مواد خام و اولیه را در اختیار قرار داده اند و میان این مسأله و اقتباس و استضائه فردی از نورانیت اهل بیت(ع) با استحصال از این منابع برای وجه اجتماعی تفاوت وجود دارد. 
وی افزود: تفاوت وجه فردی با اجتماعی در این است که جامعه و مناسبات اجتماعی به سرعت متحول شده و آنچه که به عنوان مثلاً سیره اقتصادی و معیشتی معصومین(ع) بیان شده، در واقع سلوک عملی آنها در بافت اجتماعی و اقتصادی آن زمان و مواجهه های ائمه(ع) با سبک و سیاق مدیریتی آن زمان است، کما این که مواجهه اهل بیت(ع) با جریان های انحرافی و فکری منحرف با این زمان متفاوت است و خیلی از درون مایه های محتوایی آن زمان اکنون مطرح نیست اما اصتیاد نحوه مواجهه و درس آموزی ها برای مواجهه اکنون با جریان های انحرافی قابل اصتیاد است. 
حجت الاسلام والمسلمین واعظی با بیان این که استخراج شاخص های جامعه عادله نیازمند شاخص ها و دانش های ترکیبی و وزن دهی به آنها است، اظهار داشت: برای این که در وجه اجتماعی که سیره معصومین(ع) برای هدایت نحوه زیست اجتماعی امروز ما مرجعیت و منبعیت پیدا کند، زمان بر است و نیازمند دانش ترکیبی است، نه تک وجهی. 
وی خاطرنشان کرد: این آثار ثمرات فراوانی دارد، برخی از آنها سهل الوصول و مستقیم است و هر خواننده با دقتی می تواند با مراجعه به این آثار، ثمراتی را دریافت کند اما این آثار برخی کارکردهایی دارد که عیان، آشکار و سهل الوصول نیست و قدم های علمی فراوان دیگری باید برداشته شود و ترکیبی از دانش ها باید در اختیار قرار گیرد، تا این ظرفیت استحصال شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما