دوشنبه 3 مهر 1402   15:43:19

(مهار تورم، رشد تولید)

print

رئیس میزکار تخصصی مبارزه با جریانها و فرق انحرافی:

جوانان ما پُرسؤال هستند! / گفت‌وگو نیاز جدّی در فضای ادیان، مذاهب و فرق انحرافی است

  • خلاصه :رئیس میزکار تخصصی مبارزه با جریانها و فرق انحرافی گفت: تجربه و تاریخ نشان داده است که عقیده را صرفاَ با عقیده و رفتار متناسب می توان مجاب نمود.
به گزارش تبلیغ نیوز، حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی هوشیار رئیس میزکار تخصصی مبارزه با جریانها و فرق انحرافی، فراهم نمودن زمینه گفت‌وگو با صاحبان فکر و اندیشه ادیان و مذاهب و فرق انحرافی را امری مهم برشمرد و اظهار داشت: امروزه یکی از نیازهای مهم و جدّی ما در فضای ادیان و مذاهب و فرق انحرافی؛ فراهم نمودن زمینه گفت‌وگو با صاحبان فکر و اندیشه هایی است که بر خلاف مذهب امامیه می اندیشند و علاوه بر آن؛ مردم را به سوی باورهای خود دعوت می نمایند.

وی در ادامه بیان کرد: شاید برخی چنین بیاندیشند که تنها راه مقابله با این دسته از افراد، برخورد امنیتی و قضائی است، اما تجربه و تاریخ نشان داده است که عقیده را صرفاَ با عقیده و رفتار متناسب می توان مجاب نمود. از این روی از ابتدای دوران مسؤلیت خود، واژه مواجهه را جایگزین مقابله کرده و تمامی برنامه های این میز را به سمت «مواجهه اندیشه ای» با صاحبان اندیشه های غیر هم سو مدیریت کرده ایم.

حجت الاسلام محمدی هوشیار گفت: از رهگذر آنکه هدایت، تنها با مواجهه اندیشه ای صورت می پذیرد، باید زمینه گفت‌وگو را برای این مواجهه فراهم کنیم و شاید مراد مقام معظم رهبری از فرمان جهاد تبیین نیز برای حوزه تخصصی ما همین باشد. البته باید به این نکته اشاره کنم که گفت‌وگو، چیزی غیر از مواجهه کلامی و اعتقادی است. گفتگو باید از جنس شنیدن، محبت نمودن، تعامل علمی، فرصت دادن، اندیشیدن و فراهم نمودن فضای اندیشه و تأمل برای رقبای اعتقادی است.

رئیس میز تخصصی مقابله با جریان ها و فرقه های انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی با تأکید بر اهمیت گفت‌وگوی آگاهانه و عالمانه با مخاطبی که دچار مشکلات اعتقادی شده است اظهار داشت: به یاد داشته باشیم که هیچ کسی در مواجهه با چهار یا پنج شبهه اعتقادی منحرف نمی شود تا او را به صرف مواجهه کلامی و پاسخ های اعتقادی بتوانیم هدایت کنیم، بلکه آنچه رهزن جوانان می شود؛ اقناع روان شناختی و متأثر شدن از مجموعه رفتارهای فرقه ای می باشد که تنها راه درمان این بیماری، گفت‌وگوی آگاهانه و عالمانه با آنان است.

وی در ادامه بر ضرورت ایجاد مراکز گفت‌وگوی ادیانی و مذاهبی و حتی فرقه ای در جهت رفع مشکلات اعتقادی مخاطب اشاره کرد و افزود: ما نیاز به مراکز گفت‌وگوی ادیانی و مذاهبی و حتی فرقه ای داریم تا شخص بتواند با کمال آرامش و بدور از واهمه امنیتی و سیاسی آنجا حاضر شده و اندیشه خود را با کارشناسان امر در میان بگذارد. شاید بخش قابل توجهی از مشکلات اعتقادی او به صرف ارائه و بیان ما فی الضمیر خود درمان شود و بقیه درمان او نیز با مواجهه صحیح کارشناسان مربوطه تکمیل شود.

حجت الاسلام محمدی هوشیار تصریح کرد: تا زمانی که زمینه گفت‌وگو با جوانان و افراد دگراندیش فراهم نشود، دوره های آموزشی و تربیتی در نقد فرقه های انحرافی بی ثمر و بی اثر خواهد بود. چراکه تربیت شده ما امکان به اشتراک گذاشتن آموخته های خود را نداشته و جوان به انحراف رفته ما امکان دسترسی به کارشناسان صاحب نظر را ندارد.

رئیس میز تخصصی مقابله با جریان ها و فرقه های انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی در بخش پایانی مطالب خود گفت: بهتر است در پایان به طرح مواجهه اندیشه ای با فرق و ادیان اشاره بیشتری داشته باشم. این طرح به عنوان تأمین کننده نیازهای بین رشته ای فرق و ادیان، در دستور کار قرار گرفته و در پی آن است تا مباحثی همچون؛ فقه الفرق، جامعه شناسی فرق و نظائر آن را با کمک دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام و پژوهشکده های مرتبط با موضوع در پژوهشگاه علوم فرهنگ اسلامی به سر انجام برساند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما