پنجشنبه 16 آذر 1402   20:17:47

(مهار تورم، رشد تولید)

print

در نشست خبری چهارمین جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» مطرح شد؛

لزوم گفتمان‌سازی و ایجاد جریان پایدار حول محور سبک زندگی

  • خلاصه :دبیر چهارمین جشنواره کتاب سال سبک زندگی در این نشست به تبیین جایگاه و اهمیت موضوع این جشنواره پرداخته و مهلت ارسال آثار را تا 30 آذر 1401 اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی(تبلیغ نیوز)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی رحمانی در نشست خبری چهارمین جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» بیان داشت: واژه سبک زندگی یکی از پرکاربردترین و پربسامدترین واژه‌هایی است که در سال‌های اخیر در گفت و گوهای عمومی، علمی، سیاسی و رسانه‌ای کشور مورد استفاده قرار گرفته است. این اصطلاح دست کم در یک دهه اخیر یکی از کلیدواژه‌های پرکاربرد در بیانات مقام معظم رهبری بوده است. به‌ منظور تأکید بر جایگاه این مفهوم و تأثیر آن بر مدیریت فرهنگی، سیاسی و علمی جامعه، در بیانیه گام دوم نیز به آن تأکید شده تا افق چهل‌ساله آینده بر اساس برخی از این محورهای پایه مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه اصطلاح سبک زندگی در بین گروه‌های دانشی و در نگاه عامه نیز رواج پیدا کرده و نوعاً برای اشاره به بٌعد جذاب زندگی از آن استفاده شده است، گفت: نمودارهای جست و جوی واژگان در پایگاه های اطلاعاتی نشان می دهد که در سال‌های اخیر این اصطلاح از طریق موتورهای جست و جو به فراوانی مورد تحقیق و توجه قرار گرفته است.
دبیر چهارمین جشنواره کتاب سال سبک زندگی تصریح کرد: این نشانه‌ها حاکی از توجه عامه مردم و پیدایش ذهنیتی نسبت به مفهوم سبک زندگی است. توجه به سبک زندگی سالم یا ناسالم از سوی فعالان عرصه بهداشت و درمان، استفاده از مفاهیمی مانند گزینش ارادی و انتخاب از سوی روان شناسان در تعریف این اصطلاح و توجه به سنجش سبک زندگی از طریق سبد خانوار جهت تحلیل هویت اجتماعی با نظر به رشد فرهنگ مصرف و مصرف گرایی از سوی جامعه شناسان، بیانگر وسعت نگرش های تخصصی به حوزه سبک زندگی است.
وی در ادامه افزود:  به دلیل اهمیتی که سبک زندگی در حوزه های عمومی پیدا کرده، سیاست‌گذاران فرهنگی و سیاستمداران در عرصه حکمرانی نیز از آن غفلت نکرده اند. تردیدی نیست که بی توجهی به این حوزه برنامه‌ریزی ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. دست ‌کم در دوران کرونا با رشد نفوذ رسانه ها و دولت الکترونیک از طریق سلطه هوش مصنوعی و واسطه گری شبکه‌های اجتماعی، یکی از مهم ترین حوزه ها که دست خوش تغییر گشته است، سبک زندگی بوده که باید با حساسیت بیشتری با آن مواجه شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رحمانی، سبک زندگی را یک مفهوم کاملاً کاربردی، مطابق با واقعیات و حوزه عمل دانست و ابراز داشت: سبک زندگی مقوله ای کاملاً عمل‌گرایانه است و با نگاه‌ عمل‌گرایی باید به این مفهوم نگاه کرد؛ اساسا باید سبک زندگی را نمودی از رفتارها دانست، نه صرفاً گفتار و اندیشه انسان ها. امروزه سبک زندگی، معیار سنجش پیشرانه‌های تحول و تغییر اجتماعی و سیاسی قلمداد می‌شود.
دبیر چهارمین جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین ابزارهای فرهنگی در حوزه انتقال مفاهیم مرتبط با سبک زندگی، کتاب است که ما در قالب برپایی جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی به ابعاد مختلف اثرگذاری آن بر سبک زندگی می پردازیم.
وی در ادامه به تبیین اهداف این جشنواره پرداخت و گفت: دستیابی به آثار فاخر سبک زندگی و معرفی آن به مخاطبان؛ ایجاد شبکه تعاملی و ارتباطی میان فعالان عرصه سبک زندگی؛ شناسایی استعدادها در عرصه سبک زندگی و حمایت از آن‌ها؛ ترویج ادبیات مربوط به سبک زندگی؛ گفتمان سازی و ایجاد جریان پایدار حول محور سبک زندگی از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره کتاب سال سبک زندگی بوده و از تمامی فعالان عرصه کتاب، ناشران و مؤلفان فرهیخته‌ای که در حوزه سبک زندگی فعالیت دارند، دعوت می کنیم آثار خود را از طریق وب‌گاه برای دبیرخانه به آدرس book-lsf.dte.ir  ارسال نمایند.
دبیر چهارمین جشنواره «کتاب سال سبک زندگی»، مهلت ارسال آثار را تا ۳۰ آذر ۱۴۰۱ و اعلام نتایج داوری را در روز ۳۰ دی‌ سال جاری اعلام کرد و گفت: مراسم اختتامیه جشنواره نیز در بهمن ۱۴۰۱ و در شهر مقدس مشهد برگزار خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه ما در این جشنواره به‌دنبال احیا، اشاعه و ترویج ادبیات سبک زندگی هستیم خاطرنشان کرد: تلاش شده است مفاهیم مرتبط با این واژه در نشست‌های علمی اصلاح شود؛ لذا پیش‌نشست‌هایی برای جشنواره تدارک دیده ایم و در همین رابطه به برگزاری کرسی های ‌نقد و مناظره نیز خواهیم پرداخت.
حجت‌الاسلام والمسلمین رحمانی در پایان گفت: امیدواریم در چهارمین مرحله جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی یک گام اساسی برای این موضوع برداریم؛ زیرا سبک زندگی به لحاظ مبانی، رویکردها و ادبیات نیازمند بازنگری جدی است و قاعدتاً اصلاح این بحث پایه، باید بین جامعه نخبگانی صورت گیرد .


 
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما