شنبه 11 تير 1401   12:41:46

(تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین)

print

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

نشست مشترک پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه

نشست مشترک پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور مدیران و دست اندرکاران اجرایی این دو نهاد برای آشنایی با فعالیت ها و ظرفیت های موجود و هم افزایی جهت پیشبرد اهداف پژوهشگاه برگزار شد.

عبارت «عدالت جنسیتی» را استفاده نکنیم

استاد حوزه علمیه خواهران گفت: نباید از تعبیر «عدالت جنسیتی» در اسناد و حتی گفت‌وگوهایمان استفاده کنیم و نظریه‌پردازان متدین هم آن را به کار نبرند. باید دانست وقتی درباره عدالت جنسیتی به سازمان‌های بین‌المللی تعهد می‌دهیم، یعنی انواع جنسیت‌ها را پذیرفته‌ایم.

اسلام، عدالت را به معنای برابری قبول ندارد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه اسلام عدالت را به معنای برابری قبول ندارد، گفت: برخی مانند شهید مطهری معتقدند که تفاوت بین زن و مرد در حقوق خانوادگی است و در عرصه اجتماعی برابری وجود دارد؛ اما پرسش مهم در برابر این نظریه وجود یا عدم وجود مرز روشن بین خانواده و اجتماع در عالم واقعیت است.

انتصاب عضو هیئت علمی پژوهشگاه به عنوان «دبیر اتاق فکر تحول علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری»

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی رجبعلی اسفندیار «عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» را به عنوان «دبیر اتاق فکر تحول علوم انسانی این وزارتخانه» منصوب کرد.

پیام تسلیت رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به رئیس دانشگاه علامه طباطبائی

به مناسبت رحلت خواهر دکتر معتمدی «رئیس دانشگاه علامه طباطبائی(ره)» پیام تسلیتی از سوی حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی «رئیس اتاق فکر تحول علوم انسانی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» صادر شد.

آماده حمایت از طرح های پژوهشی مورد تأیید هستیم

دبیر کارگروه کمیسیون معارف و علوم اسلامی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در نشستی به تشریح فعالیت های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور پرداخت.

توجه به اصول پنجگانه جامعه متعالی انسانی در قرآن

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: آیات ابتدایی سوره مبارکه مائده به موضوعاتی اشاره می‌کند که می‌توان از آن‌ها به عنوان پنج اصل در جهت شکل گیری یک جامعه متمدن و یا جامعه متعالی انسانی استفاده کرد.

تغییر رویکرد از پژوهش های بنیادی به پژوهش های انضمامی و کاربردی در دفتر تبلیغات اسلامی

با هدف تعامل بیشتر میزکارهای تخصصی قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی با واحدهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و نیز اطلاع رسانی در خصوص تغییر رویکرد این قطب از پژوهش های بنیادی به پژوهش های کاربردی، سیاست ها، راهبردها و اولویت های پژوهشی قطب مذکور در سال 1401 تبیین شد.

12345678910...>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما