سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1398   23:39:51
(سال رونق تولید)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

استفاده از دین در سینمای غرب برای رسیدن به هدف غیردینی خود

محقق و پژوهشگر دینی گفت: در سینمای غرب با محور قرار دادن یک دین خاص، از مقوله دین در سینما استفاده می کنند، برای اینکه به هدف خود که غیر از دین باشد، برسند و البته گاهی هم نقد دین را انجام می دهند.

جریان مباهله را باید بعنوان غدیر دوم معرفی کنیم

رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که باید جریان مباهله را مورد تاکید بیشتر و حتی به عنوان غدیر دوم معر فی کنیم، گفت: برخی مفسران اهل سنت، نام امام علی(ع) را از اهل بیت(ع) حذف کرده اند در حالی که فرزند پیامبر بودن حسنین(ع) را پذیرفته اند.

هماهنگی کارها با قرآن به معنی مرجعیت علمی قرآن نیست

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم، گفت: ما اگر قرآن را مرجع علمی بدانیم حق این است که قرآن را مبدا نظریات علمی بدانیم ولی اگر از قرآن امضاء بگیریم و هماهنگ باشیم، اگرچه کار خوبی است ولی مرجعیت قرآن محسوب نخواهد شد.

عرضه مجموعه قصه‌های قرآن در نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی

رئیس اداره عرضه محصولات مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی قم گفت: برخی از مجموعه قصه های قرآن که سفارش میز قرآن به این مرکز بود، در نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، عرضه می شود.

ارائه منتخب 400 اثر قرآنی مؤسسه معصومیه در نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی

معاون پژوهشی موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه قم گفت: این موسسه علمیه با ارائه آثار قرآنی طلاب در نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، حضور یافته است.

قصص قرآنی ظرفیت‌های بالقوه برای یک اثر نمایشی است

نویسنده فیلمنامه قرآنی فهرست مقدس گفت: موقعیت هایی که در این قصص برای ما به عنوان متن شفاهی تعریف می شود، رویدادی کاملاً زنده می باشد و یک دارماتورژ باید بپذیرد که با یک متن زنده مواجه است.

پیگیری مرجعیت علمی قرآن و مباحث ترویجی در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: یکی از مهمترین دغدغه های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، فعالیت های قرآنی است و به همین دلیل، میز قرآن با هدف دنبال کردن مرجعیت علمی قرآن و مباحث ترویجی در این دفتر تشکیل شده است.

برگزاری نشست علمی نقش عمومات و مطلقات قرآنی در مسائل مستحدثه 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشست علمی نقش عمومات و مطلقات قرآنی در مسائل مستحدثه گفت: اگر انطباق میان معنای قرآن و مسئله مستحدثه (مسائل جدید و روز) ایجاد شد در این صورت مقتضی حجیت (دلیل کافی برای استناد) خواهد بود.

دفتر تبلیغات اسلامی در خدمت قرآن و اهل بیت(ع) است

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: برپایی نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی، گویای این واقعیت است که این نهاد حوزوی، میزان زیادی از انرژی خود را صرف فعالیت های قرآنی کرده و باید هم این کار را انجام دهد.

فعالیت‌های قرآنی از دستاوردهای عظیم دفتر تبلیغات اسلامی است

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، گفت: نمایشگاه دستاوردهای قرانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم قرآن با گردآوری تمام آثار قرآنی که از سوی این نهاد حوزوی تدوین شده نشان از دستاورد عظیم آن است.

اهداف و برنامه های نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

مسوول نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: معرفی آثار و محصولات قرآنی این دفتر و شناسایی ظرفیت های قرآنی و ترویج آموزه ها و فرهنگ قرآنی در جامعه، از اهداف مهم برگزاری این نمایشگاه است.

رونمایی از آثار جدید قرآنی در نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تشریح فعالیت ها و دستاوردهای این پژوهشکده از رونمایی از آثار جدید قرآنی در نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خبر داد.

123>>>
ravabet.omomi@dte.ir
3717199999
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما