يكشنبه 24 آذر 1398   22:38:54
(سال رونق تولید)

print

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(isca) که نهادی حوزوی، انقلابی، پژوهشی و علمی است ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم می‌باشد و از سال 1363 با عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی» فعالیت خود را آغاز کرده و در سال 1384 با مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، تأسیس شده است.
این نهادي حوزوي، انقلابي، پژوهشي و علمي دارای پژوهشکده های  فرهنگ و معارف قرآن، تاريخ و سیره اهل بیت)علیهم‌السلام(، مهدويت و آينده پژوهی، فلسفه و کلام اسلامی، اخلاق و معنويت، فقه و حقوق، علوم و انديشه سیاسی، الهیات و خانواده، اسلام تمدنی، مديريت اطلاعات و مدارک اسلامی و مراکز احیای آثار اسلامی و مطالعات اجتماعی و تمدنی و همکاری‌های علمی و بین المللی است.
این پژوهشگاه با بهره‌برداری از 13 نشریه، پایگاه‌های وب و محصولات نرم افزاری، اپلیکیشن‌ها، کرسی‌های نقد و ترویجی؛ نشست‌های علمی و تخصصی؛ همایش‌های ملی و بین المللی؛ همکاری‌های علمی داخلی و خارجی؛ تفاهم‌نامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، حائز افتخارات پژوهشی متعددی شده است.

آرشیو

برای پیوند پژوهش با رسانه نیازمند جهاد علمی و رسانه‌ای هستیم/ چاپ یک اثر پژوهشی نقطه آغازین یک کار تمدنی است

رییس مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه کشور گفت: برای پیوند دادن پژوهش با رسانه با رویکرد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی فاصله بسیاری داریم که نیازمند جهاد علمی و رسانه‌ای است.

تاکنون جغرافیای فرهنگی دنیا را نشناخته‌ایم

رئیس مرکز الحضاره با اشاره به اینکه باید منطقه فعالیت خودمان را شناسایی کنیم، تصریح کرد: متأسفانه تاکنون جغرافیای فرهنگی دنیا را نشناخته‌ایم که لزوماً حوزه علمیه باید در این زمینه فعالیت بیش‌تری را انجام دهد.

تشریح فعالیت های مرکز همایش های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

رییس مرکز همایش های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشستی در حاشیه پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به ارائه گزارشی از فعالیت های این مرکز پرداخت.

تولید و انتشار 22 اثر پژوهشی در موضوع تاریخ و سیره اهل بیت(ع) تا پایان سال جاری

رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به رونمایی از 12 اثر این پژوهشکده گفت: در نظر داریم تا پایان سال، تولیدی این پژوهشکده به حدود 22 اثر می‌رسد.

در موضوع اهل بیت(ع) مطالب تولیدی به میزان کافی وجود ندارد

مدیر گروه دانش‌نامه اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه متأسفانه در موضوع اهل بیت(ع) مطالب تولیدی به میزان کافی وجود ندارد، گفت: در این زمینه، باید رویکرد جدیدی در دانش‌نامه نویسی را بکار بگیریم و آن هم چکیده نویسی، نقد و تولید علم است.

الزامات پژوهشی در عرصه بیانیه گام دوم انقلاب

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی بیانیه گام دوم انقلاب را متنی علمی و فاخر و قابل توجه دانست و الزامات پژوهشی در عرصه بیانیه گام دوم انقلاب را تشریح کرد.

تبیین «چگونگی پژوهش در تحقیقات قرآنی و حدیثی» برای خواهران پژوهشگر

جمعی از خواهران طلبه پژوهشگر در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در قالب کارگاهی با چگونگی پژوهش در تحقیقات قرآنی و حدیثی و روش گردآوری مطالب از منابع قرآنی و حدیثی آشنا شدند.

دفتر تبلیغات اسلامی در جایگاه نخست آموزش، پژوهش و تبلیغ در حوزه علمیه قم است

معاون قوه قضاییه گفت: هر چند دفتر تبلیغات اسلامی در عرصه‌های آموزش، پژوهش و تبلیغ در جایگاه نخست حوزه علمیه قم قرار دارد اما این ظرفیت وجود دارد که با استفاده از توان پژوهشگران و اصحاب علم بتوانیم به متن حوزه نزدیک‌تر شویم.

اختصاص نخستین توصیه رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به علم، پژوهش و دانش

معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از میان هفت توصیه‌ای که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مطرح کردند، نخستین توصیه را به علم، پژوهش و دانش اختصاص داده اند.

رونمایی از 270 اثر جدید دفتر تبلیغات اسلامی در حوزه‌های علمی و فناوری نوین

270 اثر جدید در حوزه‌های پژوهشی و فناوری نوین و سامانه مدیریت دانش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در آیین افتتاح پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات با حضور جمعی از شخصیت‌های حوزوی رونمایی شد.

رشد علمی باید با شتاب ادامه پیدا کند

معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر ضرورت ادامه رشد علمی ایران اشاره کرد و گفت: هرچند رشد علمی ما 11 برابر جهانی است ولی باز هم باید با شتاب ادامه پیدا کند و هر زمانی انقلابی عمل کرده ایم، موفق شدیم.

12345678>>>
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما