چهارشنبه 15 آذر 1402   16:50:47

(مهار تورم، رشد تولید)

print

ضرورت جهاد تبیین در روایتی از امام حسن عسکری(ع)

  • خلاصه :حجت‌الاسلام و المسلمین محسن الویری در سخنانی به مناسبت میلاد امام حسن عسکری(ع) به بیان روایتی از آن حضرت پرداخت.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، در این مراسم که در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین محسن الویری مدیر گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) با قرائت روایتی از امام حسن عسکری(ع) به بیان ترجمه آن پرداخت و گفت: امام حسن عسکری(ع) به نقل از امام صادق(ع) فرمودند: دانشوران شیعه مرزبانان مرزهایی هستند که ابلیس و عفریت‌های او در آن سوی مرز قرار دارند. دانشوران شیعه بازدارنده آن‌ها از یورش به شیعیان سست‌باور و بازدارنده چیرگی ابلیس و پیروان ناصبی او هستند. همانا هر که در این مسیر به پاخیزد، هزار بار برتر از کسی است که با اقوام روم و ترک و خزر جهاد کند، زیرا این دانشور از دین‌ دوست‌داران ما پاسداری می‌کند و آن مجاهدان از بدن آن‌ها.

الویری در ادامه به کارکرد این روایت اشاره کرد و افزود: این روایت اهمیت فعالیت‌های آموزشی و تبلیغی و آن چه امروزه به ابتکار مقام معظم رهبری به عنوان جهاد تبیین از آن یاد می‌شود را به خوبی نشان می‌دهد و درباره این وجه از این روایت مباحث بسیار زیادی را می‌توان مطرح کرد.

مدیر گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) نقل قول ائمه معصوم از معصومان پیش از خود و به عبارتی مستند ساختن سخن به معصومان پیش از خود را مقوله‌ای قابل توجه و شایسته بررسی دانست و گفت: اقوام روم و ترک و خزر که در این روایت از آن‌ها نام برده شده، کافران دارُ الحرب بودند که به ترتیب در شمال غربی، شمال شرقی، و شمال جهان اسلام آن روزگار می‌زیستند و جهاد مسلمانان با آن‌ها بیش و کم همواره تداوم داشت.

وی افزود: خزرها قومی به احتمال زیاد ترک‌تبار بودند که به آیین یهود گرویده بودند و همین نکته ادعای خلوص نژادی یهودیان و بنی‌اسرائیل بودن آن‌ها را زیر سؤال می‌برد، همان گونه که مؤلف کتاب "یهود الخزر و فریة نقاء الیهود العرقی" (یهودیان خزر و دروغ خلوص نژادی یهودیان) به آن پرداخته است.

الویری خاطرنشان کرد: منابع تاریخی و جغرافیایی ما از دریاچه بزرگ شمال ایران همواره با نام‌هایی مانند دریای کاسپین، دریای قزوین(تلفظ عربی کاسپین)، دریای طبرستان و دریای مازندران یاد کرده‌اند، ولی در عصر پهلوی یکی از یهودیان ایران به اعتبار سکونت قوم یهودی خزر در ضلع غربی این دریاچه، نام آن به دریاچه خزر تغییر داد و این تحریف بزرگ متأسفانه دوام و عمومیت یافت و متأسفانه پس از پیروزی انقلاب هم هنوز کوششی برای اصلاح این تحریف بزرگ دست کم در کتاب‌های درسی و اسناد داخلی صورت نگرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: این نقش تحریف‌گری یهودیان وظیفه همه را در ضرورت تبیین جوهره بدسگال این جماعت خونریز وحشی در شرایط کنونی که امکان حضور در جبهه  نبرد برای ما فراهم نیست به خوبی نشان می‌دهد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
۰۲۵-۳۱۱۵۰۰۰۰ (تماس با ما)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما