پنجشنبه 2 ارديبهشت 1400   16:34:59

(تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها)

print

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تبیین کرد:

چاپ سالانه 5 میلیون نسخه کتاب و 5 درصد کتب کشور در دفتر تبلیغات اسلامی

  • خلاصه :رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به چاپ سالانه پنج میلیون نسخه کتاب و پنج درصد کتب کشور در انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، گفت: سالانه 300 اثر چاپ اولی در این نهاد حوزوی منتشر شد.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در دیدار دست اندرکاران موسوعه علامه سید محمدحسین کاشف الغطا با آیت الله حسین نوری همدانی به ارائه گزارشی از نشر دفتر تبلیغات اسلامی پرداخت و اظهار داشت: در دفتر تبلیغات اسلامی دو انتشارات بوستان کتاب و نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی را داریم که مؤسسه بوستان کتاب از سال 1361 تأسیس شد و تا به امروز 4500 عنوان کتاب منتشر کرده که برخی از آثار در چند جلدی منتشر شده باشند.

وی گفت: نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تا کنون 1200 عنوان کتاب تولید کرده است که در این میان، در 10 سال اخیر تقریباً 950 جلد کتاب در این پژوهشگاه تولید و منتشر شده است.

* چاپ سالانه 5 میلیون نسخه کتاب و 5 درصد کتب کشور در انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که قریب به 5 درصد کتب کشور در چاپخانه دفتر تبلیغات اسلامی منتشر می شود، تصریح کرد: سالانه در چاپخانه این دفتر پنج میلیون نسخه کتاب چاپ می شود که برخی از این آثار در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دانشگاه باقرالعلوم(ع) و بخش های مختلف دفتر تبلیغات اسلامی تولید شده و برخی دیگر سفارش بیرون از دفتر است و آمار ذکر شده رقم زیادی است؛ غیر از کتب درسی که آموزش و پرورش چاپ می کند، سالانه در کل کشور 120 میلیون نسخه کتاب منتشر می شود که پنج میلیون نسخه آن مربوط به چاپخانه دفتر تبلیغات اسلامی است که در مجموع، بین چهار تا پنج درصد کتاب کشور در چاپخانه این نهاد حوزوی منتشر می شود که رقم قابل توجه و خوبی است.

وی با اشاره به کسب برگزیده شدن نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در جشنواره های مختلف کتاب سال، افزود:  نشر این پژوهشگاه در 10 سال اخیر 10 بار ناشر برگزیده کشور شده است و هر سال در کتاب سال جمهوری اسلامی حداقل یک اثر دفتر تبلیغات اسلامی، برگزیده می شود، کما این که در سال جاری دو اثر از این دفتر انتخاب شد، و در کتاب سال حوزه نیز پنج شش اثر از دفتر تبلیغات اسلامی انتخاب می شود.

* کسب 400 عنوان ملی و بین المللی در کارنامه مؤسسه بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین واعظی به بیان آماری از افتخارات مؤسسه بوستان کتاب پرداخت و اظهار داشت: مؤسسه بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی از ابتدای تأسیس تا امروز 400 عنوان ملی و بین المللی را در جشنواره های مختلف اعم از کتاب سال جمهوری اسلامی، کتاب سال حوزه، جشنواره فارابی و خوارزمی و... دریافت کرده است.

* چاپ سالانه 300 اثر چاپ اولی در دفتر تبلیغات اسلامی/ تولید قریب به 120 اثر در دفتر تبلیغات اسلامی در هر سال

وی با بیان این که سالانه حدود 120 اثر در دفتر تبلیغات اسلامی تولید می شود، گفت: تقریباً هر سال در مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی 300 عنوان کتاب چاپ اول داریم که از این تعداد، بین 100 تا 120 در دفتر تبلیغات اسلامی تولید می گردد و مابقی را فضلا و علمایی که برای اولین بار اثر خود را در اختیار این دفتر قرار می دهند، منتشر می شود؛ بین 500 تا 600 عنوان کتاب در چاپخانه دفتر تبلیغات اسلامی چاپ می شود که برخی از این عنوان ها بازنشر است و با توجه به این که مورد اقبال قرار گرفته، برای چاپ های بعدی بازنشر می شود.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در پایان خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما کمبود کاغذ است و تقاضای حوزه و بیرون از حوزه نسبت به بازنشر کتاب های خوبی که در طی این سال ها چاپ شده، زیاد است و ما بیش از این توانایی نداریم که بازنشر کنیم و اگر بخواهیم کتب مورد تقاضا را بازنشر کنیم، رقم بیش از مقدار مذکور می شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-31155614
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما