دوشنبه 5 آبان 1399   10:40:27
(جهش تولید)

print

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:

اکثر فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی مسأله محور و متناسب با نیازهای نظام است

  • خلاصه :رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به مسأله محور شدن فعالیت های این دفتر گفت: پژوهشکده های این دفتر، برخی 80 درصد و برخی دیگر 100 درصد از پژوهش هایشان مسأله محور است.
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در جلسه مجمع رؤسای پژوهشگاه های علوم انسانی – اسلامی که با حضور غلامحسین رحیمی «معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: حلقه وصلی که می تواند یک موضوع مشترک میان ما و اندیشمندان جهان عرب و جهان اسلام علی رغم تکثر مذهبی و تفاوت نگاه باشد، تمدن اسلامی است.

* پارادایم های متفاوت در مطالعات تمدنی/ نباید تک منظری به مسأله تمدن اسلامی نگاه کرد

وی با بیان این که در مطالعات تمدنی سه پارادایم متفاوت وجود دارد، گفت: مسأله تمدن اسلامی در داخل کشور می تواند به عنوان یک خط راهنمای همکاری باشد؛ نباید تک منظری به مسأله تمدن اسلامی نگاه کرد؛ در مطالعات تمدنی سه پارادایم متفاوت وجود دارد: یکی از این پارادایم ها، معطوف به گذشته است که به دنبال برجسته سازی خطوط تمدن گذشته ما و استحصال، به روز درآوردن و ارائه کردن آن عناصر تمدنی است؛ گذشته تمدن اسلامی همواره به وجهی با قالب های مختلف مرثیه سرایی، رویکرد ایجابی و... مورد توجه بوده است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: پارادایم دوم که ما در دفتر تبلیغات اسلامی به آن توجه داریم، مطالعات تمدنی به سوی آینده تمدن اسلامی است؛ آینده تمدن اسلامی، پی ریزی، گفتمان سازی در رابطه با آن و نوع مواجهه با مشاکل نظری، مباحث نظری مربوط به این پارادایم بوده که متفاوت با پارادایم گذشته است.

وی، پرداختن به مباحث انضمامی تمدن اسلامی را سومین پارادایم در مطالعات تمدنی دانست و افزود: به عنوان مثال، در پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با متخصصین صنعت آب در کشور یک وبینار در ایام کرونا برگزار کردیم و آب را از وجه تمدنی مورد بررسی قرار می دهیم؛ در این پژوهشکده، کلان پروژه ای تحت عنوان «شهر اسلامی» داریم که ابعاد فقهی شهر اسلامی بررسی می شود و این مبحث علی رغم این که مسأله تمدنی بوده اما از بحث های اضمامی است، نه تئوریک.

* دانشگاه باقرالعلوم دفتر تبلیغات اسلامی تنها دانشگاه ارائه دهنده دکتری فلسفه فیزیک در کشور

حجت الاسلام والمسلمین واعظی با اشاره به سخنی از معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست مبنی بر این که نباید دو گروه همنام در دو پژوهشگاه وجود داشته باشد، اظهار داشت: در مسأله آموزش کشور، نسبت به وجود رشته IT در چند دانشگاه، توجهی نداریم و به حسب نیاز دقت می کنیم، اما هم افزایی، عدم تداخل و تقسیم کار نکته درستی است؛ به عنوان مثال، در دانشگاه باقرالعلوم(ع) رشته فلسفه فیزیک را راه اندازی کرده ایم و این دانشگاه، تنها دانشگاه در سطح کشور است که در مقطع دکتری این رشته را دارد؛ رویکرد ما، پیامدهای فلسفی این رویکردهای علمی در حوزه فیزیک است، یعنی فیزیک جدید می تواند چه پژواک های فلسفی داشته باشد و چه چالش های اعتقادی و نظری برای ما درست کند و ما در دانشگاه باقرالعلوم(ع) به این وجه از رشته فلسفه فیزیک می پردازیم؛ هر چند که ممکن است دانشگاهی دیگر همین فیزیک را با نگاه استحصال طبیعیات قدیم پژوهش کند و ارتباطی به کار ما ندارد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی درباره «الحاد مدرن» گفت: مثلاً در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کارگروهی راجع به الحاد مدرن به وجود آورده ایم و آن رویکردهای ضد دینی که تکیه گاهشان دانش های تجربی است و در دنیا تحت عنوان «الحاد مدرن» مطرح است را مد نظر داریم؛ ممکن است که فردی بگوید به دلیل آن که فلان جا راجع به طبیعیات کار می کند، پس دیگر دفتر تبلیغات اسلامی در این خصوص فعالیتی نداشته باشد، این در صورتی است که زاویه ما با آنها متفاوت می باشد.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن بیان پیشنهادی تصریح کرد: بایستی مطالبه وزارت علوم از پژوهشگاه ها آن باشد که تمایز خودتان را با فلان گروه مشخص کنید که این کار سبب می شود که بیاندیشند و خود را بازتعریف کنند و نظام موضوعات پژوهشی را طراحی و حیث مان را از حیث دیگر متمایز کنیم.

* اکثر فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی مسأله محور و متناسب با نیازهای نظام است

وی به مسأله محور شدن اکثر فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی افزود: بنده در دوره مدیریت خود در دفتر تبلیغات اسلامی، پروژه مسأله محور کردن این دفتر را پی گرفتم؛ پژوهشکده های دفتر تبلیغات اسلامی، برخی 80 درصد و برخی دیگر 100 درصد از پژوهش هایشان مسأله محور است. به عنوان مثال، مسأله پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی دفتر تبلیغات اسلامی را مسأله «کارآمدی نظام و حکمرانی» قرار دادیم و شاید 25 پروژه در این عرصه در حال تحقیق است؛ همچنین در پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی دفتر در سال گذشته هفت هشت پژوهش در زمینه تمدن منتشر شد که یکی از آنها کتابی حدود 800 صفحه ای با موضوع «عیار تمدنی جمهوری اسلامی» بود.  

حجت الاسلام والمسلمین واعظی با بیان این که دفتر تبلیغات اسلامی فعالیت های خود را سوق داده و مسأله محور شده اند، اظهار داشت: به این صورت که هر عضو هیئت علمی دفتر تبلیغات اسلامی باید از میز تخصصی مربوطه در چارچوب مسائل آن میز پروژه تعریف کند و این طور نبوده که هر عضو هیئت علمی بر اساس ذوق و سلیقه خود عنوانی پژوهشی را انتخاب کند.

وی ضمن بیان پیشنهادی مبنی بر مسأله محور کردن پژوهش های پژوهشگاه های عضو این مجمع خاطرنشان کرد: بحث مسأله محور کردن پژوهش ها را می توان در مجمع رؤسای پژوهشگاه های علوم انسانی – اسلامی دنبال کرد؛ یعنی گفته شود که این مجمع برای پنج سال آینده خود چند مسأله را به عنوان مسائل کلیدی خود انتخاب کند و در نظامات موضوعی مربوطه با توجه به ظرفیت ها تقسیم کار شود.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: نباید به خاطر وجود دو گروه هم نام، یکی را تعطیل کرد، بلکه این گروه ها را جهت دهیم تا مسأله محور و هم افزا شوند و هر کدام با توجه به ضلعی فعالیت کنند تا تداخلی ایجاد نشود و کار تکراری صورت نگیرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
آرشیو
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما