جمعه 20 تير 1399   14:37:07
(جهش تولید)

print

به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی صورت گرفت؛

برگزاری کرسی ترویجی «کارکردهای مهدوی انسان 250 ساله از دیدگاه مقام معظم رهبری»

  • خلاصه :کرسی ترویجی «کارکردهای مهدوی انسان 250 ساله از دیدگاه مقام معظم رهبری» به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، این کرسی با ارائه حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا بهروزی لک «عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)» و با حضور حجج اسلام والمسلمین حسین الهی نژاد، زهیر دهقانی و امیرمحسن عرفانی به عنوان «ناقد» در این دانشگاه برگزار شد.

وی مجموع عمر امامت ائمه اطهار(ع) را 250 سال عنوان کرد و گفت: بحث کارکردهای مهدوی انسان 250 ساله، تحلیل کلان دوران امامت ائمه اطهار(ع)از سال دهم هجری تا سال 261 هجری است و نگاه رهبر معظم انقلاب یک فراتحلیل از دوره امامت امامان شیعه است.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) انسان 250 ساله در نگاه رهبری را انسان واحد خواند و تصریح کرد: برخلاف نگاه‌های غیر سیاسی به زندگی ائمه اطهار(ع)، مقام معظم رهبری در این کتاب به مأموریت انسان 250 ساله اشاره فرموده‌اند؛ این که امامان شیعه به عنوان نور واحد با ادوار مختلف به دنبال امر سیاسی در قالب فرج یا حکومت بودند و در مجموع مأموریت واحدی را انجام دادند.

وی به نگاه تکامل تاریخی به دین در آیات قرآن اشاره کرد و افزود: دین بسیط و تشریع شده از زمان حضرت نوح(ع) آغاز شد و به تدریج به اکمال رسید که در نهایت به اظهار و تمکن خواهد رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهروزی لک مأموریت انسان 250 ساله را تبیین حکومت آرمانی و مطلوب جهانی خواند و اظهار داشت: چرا انسان 250 ساله تداوم پیدا نکرد، یا غیبت بعد از پیامبر اکرم(ص) اتفاق نیفتاد و در نهایت، ارتباط آن با موعود آینده چگونه خواهد بود؟

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین الهی نژاد گفت: چرا ارائه دهنده سعی دارد مأموریت انسان 250 ساله را تفکیک کند و میان تشکیل حکومت، تدوین تعالیم اسلام، بستر سازی ظهور و تبیین جامعه ایده‌آل مهدوی در آخرالزمان جمع نکرده است؟

وی امامت و مهدویت را دو جایگاه حقوقی و مکمل همدیگر خواند و افزود: اگر تشکیل و تبیین حکومت مطلوب از مأموریت‌های ائمه اطهار(ع)بوده است، نباید محدود بودن حکومت انسان 250 ساله مورد سؤال واقع شود، چون این مطلب شامل دوره حکومت امام زمان(عج)نیز خواهد شد؛ در صورتی که بشریت ممکن است در یک دوره کوتاه مدت به ارتقا و اوج تعالی برسد که غرض حاصل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین زهیر دهقانی تصریح کرد: مبنای آقای بهروزی لک در ارائه این بحث، جلد نخست کتاب انسان 250 ساله است، در صورتی که رویکرد سیاسی در جلدهای دیگر بیشتر است؛ به عنوان مثال، تقیه در این کتاب در کنار جهاد و نایب مناب جهاد آمده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین امیرمحسن عرفان اظهار داشت: بحث انسان 250 ساله در این نشست باید ناظر به آموزه، ناظر به جامعه، ناظر به حکومت جهانی و کارویژه‌های حکومت باشد؛ در صورتی که جناب اقای بهروزی لک با عدم توجه به عمق راهبردی حرکت ائمه اطهار(ع)، عدم توجه به رسالت و مأموریت تمدنی و مأموریت هویتی امامان معصوم(ع)بحث را ارائه کرده و مباحث را مقطعی دیده است و به برنامه ریزی سیاسی ائمه(ع)و مقتضیات زمانی و مکانی ایشان توجه نداشته است.

در پایان، حجت الاسلام والمسلمین بهروزی لک خاطرنشان کرد: بحث ارائه شده در این نشست ناظر به کارکردهای انسان 250 ساله است و ناظر به مأموریت‌ها و بررسی ارتباط نظام سازی و حکومت سازی نیست؛ بلکه تمرکز تاریخی کتاب انسان 250 ساله و تمام تلاش رهبر معظم انقلاب در شرایط انقلاب این بوده است که نشان دهد، امامان شیعه سیاسی عمل کرده‌اند و ما نیز باید این گونه عمل کنیم.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما