قاسمی
کسب رتبه نخست مقاله امام رضا (ع)، امام گفتگویِ علمی بر مدار مدارا در اولین کنگره بین المللی درس هایی از رهبری امام رضا(ع) مقاله کارشناس امور فرهنگی تربیتی اداره کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی رتبه نخست اولین کنگره بین المللی درس هایی از رهبری امام رضا(ع) را به خود اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مقاله علمی مهدی قاسمی، کارشناس امور فرهنگی تربیتی اداره کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی با عنوان « امام رضا (ع)، امام گفتگویِ علمی بر مدار مدارا » رتبه نخست اولین کنگره بین المللی درس هایی از رهبری امام رضا(ع) را به خود اختصاص داد.

در چکیده این مقاله آمده است:

مناظره گفتگویی برای ایجاد فهم مشترک و درک متقابل توأمان و یکی از شیوه‌های مطلوب و مؤثر برای تبیین و نشر معارف الهی است که امام رضا (علیه‌السلام) از آن به‌نیکویی بهره بردند.
به‌دلیل شرایط فرهنگی سیاسی و تضارب آرائی که در دوران ولایتعهدی امام رضا (علیه‌السلام) روی داد، ایشان برای جلوگیری از تحریف اسلام شیعی، گامی مؤثر برای رفع اختلافات، آشکارساختن نواقص موجود در ادیان تحریف‌شده و اثبات حقانیت اسلام برداشتند و با توجه به لقب عالم آل‌محمد(علیهم‌السلام) و آشنایی با سایر ادیان و کتب آنها می‌توان به ایشان پیشوا و امام گفتگوی علمی گفت.
نویسنده بر آن است که در محاجات بَینادینی به‌جای رویکرد سنتی «دفاع و انکار»، باید نگرش معطوف به گفتگو با رویکرد «سازگاری» (نه سازشکاری) محل توجه قرار بگیرد. لذا در فرایند مناظرات، امام گفتگو، هرگز درصَدد تغییر عقیده طرف مقابل یا تحمیل اعتقاد و نظر خود نشد و آنچه از سیره اخلاقی آن حضرت بدست می‌آید، خلوص و ارشاد مخاطبان بود نه صرفاً غلبه و شکست‌دادن مناظره‌کنندگان!
این نحوه گفتگو، بسترساز تمدنی است که امروزه و در عصر برخورد تمدن‌ها، بیش‌ازپیش به آن نیازمندیم. ما از الگو (امام)ی سخن می‌گوییم که در تحفه سفر خراسانش بیش از هزار سال تمام غرب را به‌سوی خود دعوت می‌کند، و در آن‌سو با غربی مواجهیم که تحفه‌اش برای کل عالَم: نفرت‌پراکنی و درگیری و سلطه است، نه گفتگو، اقناع و همزیستی در صلح.
براساس الگوی امامِ گفتگو، تنها راه محاجات دینی با اهل‌کتاب، مجادله احسن است نه صرفِ جروبحث (روش مناقشه‌‌برانگیز). این همان پیام قرآن است که موعظه باید حَسن؛ ولى جدال باید احسن باشد. یعنی در این جدال هم محتوا باید نیکو باشد و هم شیوه و روش بیان. و مهم‌تر اینکه ما در فرایند مناظره، ضامن وظیفه هستیم نه نتیجه.

گفتنی است، اولین کنگره بین المللی درس هایی از رهبری امام رضا(ع) از سوی دبیرخانه علمی پژوهشی الکهف الحصین وابسته به دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی یعقوبی دام ظله در مشهد مقدس به زبان های عربی، فارسی، اردو و انگلیسی برگزارشد.

همچنین حجج اسلام مهدی عصمتی و محمد صادقیان هرات، از دانش پژوهان، اساتید و همکاران آموزشی این اداره کل نیز در این کنگره به ترتیب رتبه های دوم و هفتم را به خود اختصاص داده اند.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما