سعیدی
با حضور دکتر سعیدی مؤلف کتاب تبیین نظری سکولار شدن در جامعه ایران معاصر؛ دومین برنامه از برنامه های دیدار و گفتگو با اصحاب قلم پژوهشکده اسلام تمدنی در سال 99 برگزار شد. سکولاریزاسیون چه نسبتی با دین و به ویژه دین اسلام و جامعه اسلامی دارد، وضعیت این پدیده در جامعه کنونی ما چگونه است؟ آیا جامعه ایران یا دین اسلام در وضعیت کنونی، سکولار شده یا سکولار خواهد شد؟ دین سکولار به چه معناست؟

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، دومین برنامه از دیدارها و گفتگوهای صمیمانه با اعضای هیأت علمی، محققان و مؤلفان پژوهشکده اسلام تمدنی، با حضور دکتر محمدمسعود سعیدی عضو هیأت علمی گروه حکمت و کلام جدید در محل پژوهشکده اسلام تمدنی برگزار شد.

سکولاریزاسیون فرآیند تحولی است که طی آن، عنان مهار محیط اجتماعی، زمان، امکانات، منابع و افراد از کف مقامات و نهادهای دینی خارج می شود و روش ها و رویه های تجربی مشربانه و غایات و اهداف این جهانی به جای شعائر و نحوه عمل های نماد دینی می نشیند که معطوف به غایات آن جهانی یا مافوق طبیعی اند. این فرآیند به مثابه یک تحول اجتماعی، مورد توجه اندیشمندان علوم اجتماعی قرار گرفته و آنها را با پرسش های متعددی روبرو کرده است؛ پرسش هایی که وقتی وارد جامعه می شوند، رنگ و بوی خاصی به خود می گیرند؛

نویسندۀ کتاب می‌کوشد در یک جمع‌بندی تعریفِ روشنی از مفاهیم و نظریات موجود، مطرح و به کمک آنها عوامل نظری را که به روند احتمالی سکولارشدن در جامعۀ ایران معاصر را کمک می کند، معرفی سازد و بر مبنای آنها به بیان رهنمودهایی بپردازد که از میزان اثرگذاری این عوامل می کاهد.

کتاب «تبیین نظری سکولار شدن در جامعه ایران معاصر» با 248 صفحه به زبان فارسی و به قیمت 170000 ریال در سال 1396 توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده و به تازگی اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه این کتاب را به صورت کتاب الکترونیکی و در قالب کتابخوان همراه پژوهان با قابلیت اجرا در سیستم عامل اندروید و ویندوز به قیمت 35000 ریال منتشر کرده است.

دیدار با اصحاب قلم معرفی کتاب تبیین نظری سکولار شدن در جامعه ایران معاصر- دکتر محمد مسعود سعیدی

کانال آپارات پژوهشکده اسلام تمدنی

https://www.aparat.com/v/xeLBT

فایل تصویری مصاحبه با اصحاب قلم در سایت پژوهشکده اسلام تمدنی

http://ici.isca.ac.ir/media

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما