كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.آثار منتشره
تازه هاي نشر
بيشتر
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.اوقات شرعي
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.زمان ديجيتال
چهارشنبه 18 تير 1399  
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.حدیث روز

قال رسول الله صلى الله عليه و آله: قال الله تعالى

الصوم لى و انا اجزى به

رسول خدا فرمود خداى تعالى فرموده است:

روزه براى من است و من پاداش آن را مى‏دهم.

وسائل الشيعه ج 7 ص 294، ح 15 و 16 ; 27 و 30


بيشتر
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.مناسبت ها
بيشتر
سه‌شنبه 26 مرداد 1389
مقدمه
ادبيات و هنر، به عنوان بيان و زباني لطيف، پراحساس، تأثيرگذار و ماندگار، بهترين و فراگيرترين شيوۀ ارتباط و تبليغ انديشه­ها و معارف اسلامي است. بنابراين در پيشينۀ ديني ما عنايت به هنر و ادب، خميرمايۀ تبليغ دين شده است و تجلي بزرگ­ترين اعجاز ادبي ـ هنري در قرآن و ادامه اين جلوه در نهج­البلاغه و ديگر سخنان پيشوايان دين(عليهم السلام) گواه آشكاري بر اين سخن است. همچنين هنر آفريني مسلمانان در خلق آثار ادبي و هنري گرانسنگ و شگفت آفريني­هايشان در بنا و تزئين مساجد و مدارس، مقوله ادب و هنر را در تار و پود فرهنگ و تمدن اسلامي دوانده و آن را جلوه و جمالي افزون بخشيده است. بر اين اساس، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم كه قطعاً رسالت اصلي آن، بسترسازي براي تبليغ بهتر و فراگيرتر است، در بعد آموزش هنر و ادب با رويكرد ديني و تبليغي، همه ساله دوره­هاي آموزشي كوتاه مدت و تكميلي را براي طلاب و فضلاي حوزه علميه سامان داده است.
 
تعريف و هدف
دفتر تبليغات اسلامي اين افتخار را دارد كه مؤسس و پايه­گذار ارگانيسم آموزش­هاي ادبي هنري در حوزه علميه بوده است و سال­هاي سال نيز تنها ارگاني بوده كه در جهت احيا و گسترش ادب و هنر در حوزه، تلاش چشمگير و پرثمر داشته است.
آموزش­هاي ادبي هنري در سال­هاي نخستين در دو حوزه: ادبيات و فيلمسازي شكل گرفت و در اين دو حوزه، فعاليت­هاي آموزشي منجر به برنامه­هاي توليدي ارزش­مندي شد. در سال­هاي بعد، تقاضاها و ضرورت­ها باعث گرديد كه دفتر تبليغات اسلامي، رشته­هاي ديگري را نيز راه­اندازي و فعال كند.
از سال 1367 تاكنون، همه ساله در اكثر رشته­هاي ادبي ـ هنري؛ به ويژه ادبيات و هنرهاي تجسمي، دوره­هاي آموزش در سطوح گوناگون برگزار شده و خوشبختانه پس از سال­ها تلاش در اين زمينه، اينك شاهديم كه اين­گونه فعاليت­ها در حوزه­هاي علميه نهادينه شده و مراكز بسياري در بدنه حوزه­ها با اين سمت و سو تأسيس گرديده است.
دوره­هاي آموزشي ادبي ـ هنري در قالب دوره­هاي كوتاه­مدت يك ساله و در دو سطح مقدماتي و تكميلي به اين منظور طراحي شده است كه طلاب و فضلا را با حوزه­هاي بياني هنري و ادبي گسترده و كاربرد تبليغي آن آشنا مي­كند تا بتوانند در فعاليت­ها و رسالت­هاي تبليغي خود به گونه­اي مؤثرتر و عميق­تر با مخاطبان ارتباط برقرار كنند. ديد كاربردي به اين دوره­هاي آموزشي باعث شده است كه از بسياري بحث­هاي نظري كم­ثمر پرهيز شود و مباحث به گونه­اي تدوين شده؛ كه هنرجويان به سرعت با رشته­ آموزشي مورد علاقه خود درگير شوند، اما بدون شك براي رسيدن به ورزيدگي و كمال، مداومت و پشتكار هنرجويان ضروري است. بنابراين در پايان هر دوره، تشكل­هايي در قالب كانون و انجمن پيش­بيني شده است تا با برنامه­هاي حمايتي و آموزشي، بستر را براي رشد و شكوفايي خلاقيت­ها و آفرينش­هاي ادبي هنري فراهم كند.
در ترسيم جديد فعاليت اين مركز به دو مقوله مهم، توجه ويژه­اي صورت گرفته كه در برنامه­هاي توسعه­اي نقش تعيين كننده و پرثمري خواهد داشت:
1. تأكيد بر مقوله پژوهش در حوزۀ هنر و ادب (در شكل ساختار پيشنهادي و در برنامه­هاي آموزشي)؛ اين مقوله، از موضوعات بسيار مهم در حوزه روشن­فكري ديني و نظريه پردازي است و نهادهاي فرهنگي هنري كشور آن را به حق از حوزه هاي علميه و فرهيختگان آن مطالبه دارند و متأسفانه تاكنون مورد بي مهري و غفلت واقع شده است.
2. تكميل برنامه هاي آموزشي در قالب تشكل­هاي ادبي ـ هنري، انجمن­ها و كانون­ها، با هدف حمايت و تشويق هنرمندان و اديبان موفق، جلوگيري از هرز رفتن و يا انحراف استعدادهاي خلاق و جريان­سازي در حوزه ادب و هنر ديني.
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1812
قم ، بلوار امين ، سه راه سالاريه - تلفن : 2910105 - ايميل : Info@bou.ac.ir

 

 

 

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز آموزش هاي ادبي هنري
مجری سایت : شرکت سیگما