طالقانی
درنشست مرکز تخصصی آخوند خراسانی (ره) مطرح شد؛ معیار‌های تدوی‍‍ن موضوع پایان‌نامه سط‍ح سه فلسفه و کلام اسلامی معیارهای تدوین موضوع پایان‌نامه در نشست مدیر گروه آموزشی فلسفه و کلام اسلامیِ مرکز تخصصی آخوند خراسانی (ره) تبیین شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، معیارهای تدوین موضوع پایان‌نامه در نشست مدیر گروه آموزشی فلسفه و کلام اسلامیِ مرکز تخصصی آخوند خراسانی (ره) با دانش پژوهان رشته تخصصی سطح سه فلسفه و کلام اسلامی تبیین شد.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین دکتر سید علی طالقانی مدیر گروه آموزشی فلسفه و کلام اسلامی با بیان اینکه موضوع پایان‌نامه باید محدود بوده و در حوزه تحصیلی شخص باشد، افزود: پایان‌نامه یک آزمون پژوهشی در کنار آزمون‌های آموزشی است و هدف از آن، سنجش توانمندی و مهارت‌های پژوهشی دانش‌پژوه است.

مدیر گروه آموزشی فلسفه و کلام اسلامی با تأکید بر اینکه دیدگاه‌های شخصی و اجتهادی نباید در پایان‌نامه سطح سه مطرح شود، گفت: هدف از نگارش پایان‌نامه در سطح سه، سنجش توانایی‌های فردی در شناخت منابع اصلی و دست اول، فهم منابع اصلی، توان تفکیک مطالب اصلی از فرعی، توان صورت‌بندی استدلالات، مقایسه دیدگاه‌ها و نهایتاً طرح انتقادات است و اصولاً یک فعالیت علمی ترویجی محسوب می‌شود و صرفاً فعالیتی تحقیقاتی حول یک مسأله دارای ابهام است.

حجت‌الاسلام‌ سید علی طالقانی درباره نحوه تنظیم و تدوین اجزای پایان‌نامه افزود: در فصل اول پایان‌نامه که بیان مسأله است، باید ضمن بیان پیشینه مسأله، چنانچه آثاری تاکنون بوده، مورد نقد قرار بگیرد و پس از شکل‌گیری ایده و منابع، نگارش پایان‌نامه شروع شود. در حقیقت، مطالعه در خصوص مساله، پژوهش است و نگارش پایان‌نامه، گزارش آن پژوهش به‌شمار می‌رود.

دکتر طالقانی در ادامه به رعایت و دقت در ساختار جملات، علائم سجاوندی، نکات ویرایشی تأکید کرد و افزود: یکی از فنون نگارش، پاراگراف‌نویسی است که ابتدا یک پاراگراف در خصوص مسأله مورد نظر نوشته شود، سپس آن‌ پاراگراف بسط داده شود.

وی همچنین در پایان افزود: می‌توان ابتدا در خصوص مسأله مورد نظر، مقاله نوشته شود و سپس آن مقاله شرح و توضیح داده شود. توضیح مسأله به معنای عبارت‌پردازی و تکرار مکررات نیست، بلکه به معنای پردازش و شرح مسأله است.

پایان‌نامه در نهایت یک سوال دارد و یک جواب و دانش‌پژوه باید این توانایی را داشته باشد که اصل مطالب پایان‌نامه را در یک پاراگراف خلاصه نماید؛ همچنین در پایان‌نامه باید از زیرعنوان‌ها و عناوین فرعیِ زیاد پرهیز کرد.

بخش آخر نشست، به پرسش‌های دانش پژوهان و اصلاح موضوعات انتخاب شده‌ی ایشان اختصاص یافت.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما