تبليغات

اخبار دفتر تبليغات اسلامي اصفهان
احمد خیری، رییس اداره کتابخانه و اطلاع رسانی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
احمد خیری، رییس اداره کتابخانه و اطلاع رسانی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
1397/10/16 يكشنبه کارگاه آشنایی طلاب با روش های نوین تحقیق در منابع الکترونیک برگزار شد کارگاه آشنایی با منابع الکترونیک و پایگاه های اطلاعاتی ویژه طلاب کارشناسی ارشد و سطح سه مؤسسه آموزش عالی حوزوی علامه مجلسی(ره) برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، احمد خیری، رییس اداره کتابخانه و اطلاع رسانی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: در این کارگاه، پایگاه های اطلاعاتی و منابع الکترونیک در محیط وب، سامانه ها و پرتال های مدیریت دانش و همچنین روش های پیشرفته و هدفمند در موتورهای جستجو جهت نیل به اهداف پژوهشی و تحقیقاتی تبیین شد.

وی گفت: معمولاً جستجو و کاوش های معمول در فضای وب، اطلاعات و داده های درهم و بعضاکاذب در اختیار می گذارد اما با استفاده از شیوه های نوین و ترفند ها، سریعتر می توان به منابع نمایه شده و نتایج دلخواه دست پیدا کرد.

خیری گفت: در این کارگاه سعی شد طلاب با آشنایی با روش های نوین تحقیق در منابع الکترونیک بتوانند با سهولت اطلاعات دست اول و قابل استناد درخواستی را  با جستجویی روان تر و سریعتر بازیابی کنند.

رییس اداره کتابخانه و اطلاع رسانی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان اظهار داشت: پیشرفت و توسعه تحقیق و پژوهش زمانی میسر است و اتفاق می افتد که ما نقشه پژوهش را مسلط باشیم تا دچار اطلاعات کاذب نشویم .

وی تصریح کرد: طلاب در این کارگاه پس از آشنایی و اهمیت نقش کلید واژها در تحقیق و پژوهش علاوه بر معرفی پایگاه تزاروس، سه گروه از خدمات اطلاع رسانی فضای وب شامل گروه کتابخانه های مجازی و دیجیتال،  گروه پرتال های نشریات تخصصی وگروه ویکی ها و درگاه های مرجع دانش بررسی و تبیین شد.

خیری در ادامه سامانه گوگل اسکالر را تبیین کرد و گفت: گوگل اسکالر یا همان گوگل محقق امکانی تخصصی است که گوگل در اختیار محققین قرار داده است، گوگل منابع معتبر علمی و پژوهشی را عرضه می کند که اصالت آنها توسط مراجع علمی مورد تایید می باشد.

وی اذعان داشت: در پایان جلسه پرتال هایی که بر مبنای اشاعه گزینش اطلاعات فعالیت می کنند اشاره شد و علاوه بر این استفاده از پایگاه ایران داک جهت  آگاهی از پیشینه پژوهش و همانند جویی موضوع مورد نظر در راستای تدوین پایان نامه و همچنین وب سایت های کتابخانه های مجازی و پرتال جامع نشریات توضییح داده شد.


مشاهده در خبرگزاری حوزه 
 
امتیاز دهی
 
 تعداد بازديد اين صفحه: 90
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما