دومین
به همت پژوهشکده اسلام تمدنی دفتر تبلیغات خراسان رضوی؛ دومین نشست از سلسله نشست های علمی و مصاحبه نخبگانی ضعف مرجعیت و حضور قرآن کریم در فرهنگ عمومی و تخصصی برگزار شد

دومین نشست از سلسله نشست های علمی و مصاحبه نخبگانی ضعف مرجعیت و حضور قرآن کریم در فرهنگ عمومی و تخصصی با عنوان " ترجمه های معاصر قرآن کریم و انتقال مفاهیم به مخاطبان ( بایسته ها وآسیب ها)" و با حضور حجت الاسلام کوشا محقق و قرآن پژوه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ، دومین نشست از سلسله نشست های  علمی و مصاحبه نخبگانی ضعف مرجعیت و حضور قرآن کریم در فرهنگ عمومی و تخصصی با عنوان" ترجمه های معاصر قرآن کریم و انتقال مفاهیم به مخاطبان ( بایسته ها وآسیب ها)"  16 بهمن با حضور حجت الاسلام کوشا محقق و قرآن پژوه در اتاق جلسات این دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با حضور جمعی از پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی برگزار شد

حجت الاسلام کوشا در این نشست 5 اصل که باید در ترجمه قرآن رعایت شود را این گونه بیان کرد و گفت:  اصل اول آن احراز شرایطی که مترجم باید متصف به آن باشد که این خود دارای شرایط آشنایی با مبدأ و مقصد، توانایی ارائه نثری استوار، آشنایی با تفسیر و علوم قرآنی، آشنایی اجمالی با علم فقه، کلام و سلامت روح و عقل است.

این محقق و قرآن پژوه در ادامه افزود:اصل دوم بررسی عمیق و دقیق ترجمه های پیشین است. اصل سوم در ترجمه، مطالعه نقدهای دقیق گوناگون ادبی در زمینه نثر سیر تطور آن است. اصل چهارم همانا، تمرین و مهارت مستمر همراه با پشتکار و جدّ و جهد است و آخرین اصل تدریس ترجمه و مباحثه آن همراه با بهره گیری از ذوق دیگران است.

وی افزود: با رعایت این 5 اصل مترجم می تواند به ترجمه های قابل قبول(نثر معیار) دست پیدا کند. نثر معیار چهار نباید و 2 باید دارد. آن چهار نباید را می توان نباید نثری، نباید عربی زده محض، نباید متصنعانه و نامأنوس و نباید انباشته از زوالید دانست و 2 باید آن را می توان روان و خوشخوان و گویا و وافی به مقصود و آراسته با محسنات لفظی بیان نمود.

در ادامه نشست  حجت الاسلام کوشا با چند نقد بر تفاسیر و ترجمه ها پرداخت و نمونه هایی از این نقد ها را مطرح و پاسخ داد

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظرکلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما