اربعین
به همت گروه پژوهشی قرآن و مطالعات اجتماعی پژوهشکدۀ اسلام تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی؛نشست تخصصی چالش‌های تصمیم‌گیری زائران برای سفر پیادۀ اربعین برگزار گردید. نشست تخصصی «چالش‌های تصمیم‌گیری زائران برای سفر پیادۀ اربعین با حضور حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا صدیق اورعی توسط گروه پژوهشی قرآن و مطالعات اجتماعی پژوهشکدۀ اسلام تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی چهارشنبه 10 مهرماه 98 در اتاق جلسات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، در این نشست حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا صدیق اورعی به بررسی چالش‌‌های موجود بر سرراه تصمیم‌گیری زائران برای سفر اربعین پرداخت و گفت :به‌طور کلی آغاز این پژوهش با دوپیش‌فرض اصلی همراه است: اول اینکه  هر عملی مبتنی بر تصمیمی است؛ و دوم: هر تصمیمی خود مبتنی بر مقدماتی است (مقدمات فعل اختیاری) و به‌طور طبیعی در مسیر تصمیم‌گیری باید میان یک سری از گزینه‌ها انتخاب کرد.

وی در ادامه افزود: براساس این دو پیش فرض سفر اربعین طیف وسیعی از افراد مختلف با شرایط گوناگون را دربرمی‌گیرد که هر یک تصمیم به سفر گرفته‌اند و پژوهش بنده به بررسی موانع و چالش‌هایی که برسر راه این تصمیم‌گیری وجود داشته و نحوۀ فائق آمدن بر آن‌ها اختصاص یافته است.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه فردوسی گفت:  لازم به تذکر است که پیش‌تر تحقیقی را انجام داده بودم که در مجلۀ مطالعات اجتماعی منتشر شده بود و در آن دلایل سفر نکردن برخی از مردم مشهد به کربلا را بررسی کرده بود. پژوهش حاضر برعکس پژوهش قبلی به این نکته می‌پردازد که حال کسانی که عازم سفر اربعین شده‌اند چگونه مقدمات تصمیم را عملی کرده و برموانع و چالش‌ها فائق آمده‌اند.

 ایشان در ادامۀ بحث بیان داشتند که براساس مصاحبه‌های انجام شده (بیش از 40 مصاحبه در مسیر پیاده‌روی اربعین) هشت چالش با عناوین چالش امنیت ( برخی خودشان یا اطرافیانشان تصور عدم امنیت در مسیر را داشتند)؛ چالش عدم توانایی پیاده‌روی (پیمودن 90 کیلومتر در 2 یا 3 روز)؛ چالش شلوغی و ازدحام و مشکلات بعدی مترتب برآن؛ چالش رضایت والدین (که برای نیمی از این جمعیت مطرح بود چون یا مجرد بودند و یا تازه ازدواج کرده بودند.) و رضایت همسر (که بیشتر در مورد آقایان مطرح بود)؛ چالش تأمین هزینه‌های سفر؛چالش فراهم کردن فرصت سفر با وجود اشتغال به مشاغل مختلف؛چالش یافتن همسفر مناسب و  چالش ویزا و اجازۀ دولت ایران برای ورود به عراق استخراج گردید

دکتر صدیق اورعی سپس به اختصار در مورد هر یک از چالش‌های هشت‌گانه نکاتی بیان داشتند: وی در مورد چالش اول تقریباً سه نفر با این مشکل مواجه بودند و بیشتر جمعیت نگرانی از امنیت نداشتند. در مورد چالش توانایی پیاده‌روی نیز مردم اذعان می‌داشتند که در به تدریج و آرام آرام حرکت می‌کنیم و در صورت عدم امکان ادامۀ پیاده‌روی نیز از ماشین‌های بین راه استفاده می‌کنیم. در باب شلوغی و ازدحام نیز برای زائران تلقی مشکل و آسیب‌های ناشی از آن وجود نداشت و با آن کنار آمده بودند. در چالش رضایت والدین نیز تنها یک نفر با این مشکل مواجه بود. در مورد رضایت همسر موارد متعددی وجود داشت و زائران مختلفی با این مشکل مواجه شده بودند. مسئلۀ اجازه داشتن یا مرخصی گرفتن برای سفر نیز از طرق مختلف حل شده بود؛ عده‌ای جایگزین برای خود گذاشته بودند، عده‌ای بازنشست بودند و عده‌ای نیز باهمکاری و معاونت محل کار خود از جمله مرخصی تشویقی و حتی اختصاص وام، مشکل را حل کرده بودند. چالش همسفر نیز در میان برخی از زائران شایع بود به نحوی که برخی اذعان می‌کردند سالیان گذشته به دلیل پیدا نکردن همسفر، اقدام به سفر نکرده‌اند. به اجمال هر یک از زائران به شیوه‌های مختلفی بر یکی یا تعدادی از این چالش‌ها فائق آمده بودند اما به‌طور کلی مهم‌ترین چالش‌ها، چالش مالی، نظر همسر و والدین و چالش‌ها انتخاب همسفر؛ مهم‌ترین چالش‌های مبتلابه بودند که هریک از زائران به نوعی برآن‌ها فائق آمده‌ بودند اما در عین حال در لابه‌لای صحبت‌های مصاحبه‌شوندگان نمونه‌های فراوان از موارد و مصادیقی ( از میان دوستان و آشنایان آن‌ها وجود داشت) که به دلیل همین چالش‌ها نتوانسته بودند به این سفر بیایند. استاد اورعی در لابه‌لای توضیح و تشریح هر یک از چالش‌های هشت‌گانه نمونه‌ها و مصادیق عملی از میان مصاحبه‌های انجام شده را نیز برای حضار بیان کردند. در پایان جلسۀ پرسش و پاسخ برگزار شده و دکتر صدیق اورعی به پرسش‌های حاضران پاسخ دادند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما