پنجشنبه 2 خرداد 1398   06:13:39
(سال رونق تولید)

مروری بر کتاب «درآمدی بر فلسفه احکام(کارکردها و راه های شناخت)»

  • خلاصه :عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تبیین مباحث کتاب «درآمدی بر فلسفه احکام(کارکردها و راه های شناخت)» پرداخت. 
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حسنعلی علی اکبریان در چهل و چهارمین نشست «دیدار با اصحاب قلم» که در غرفه نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بینالمللی کتاب تهران برگزار شد، به معرفی اثر پژوهشی خود با عنوان «درآمدی بر فلسفه احکام(کارکردها و راه های شناخت)» پرداخت و اظهار داشت: این کتاب یک نگاه نظری به فلسفه احکام دارد یعنی ابتدا چیستی فلسفه احکام را بررسی میکند که فلسفه احکام چیست؟ با اهداف دین و مقاصد شریعت چه ارتباطی دارد؟ و چه جایگاهی در اندیشه فقهی به طور کلان دارند؟
وی گفت: در بحث کارکردهای فلسفه احکام هم کارکردهای استنباطی و هم غیر استنباطی بررسی شده است؛ مقصود از کارکردهای استنباطی این است که فقیه با دانستن فلسفه احکام چه تأثیری در استنباط او از روایات و آیات یا از دلیل عقلی دارد؟ یعنی اگر فلسفه احکام را بداند، این دانستن چه نقشی در فرآیند استنباط او می گذارد؟ 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در این کتاب، نقش های مختلفی را که دانستن فلسفه احکام در فرآیند استنباط دارد، بیان کردم؛ از جمله نقش آن در استظهار اولی و ثانوی و در حل تعارض و موارد دیگری که در کتاب آمده است.
وی افزود: همچنین کارکرد فلسفه احکام در حل تزاحم بحث شده است؛ تزاحم خارج از فرآیند استنباط است یعنی برای مکلف رخ می دهد، همچنین تزاحم امکان دارد برای قانون گذار و حکومت اسلامی رخ دهد و آنجا هم فلسفه احکام نقش دارد. 
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبریان اظهار داشت: در بخش راه های شناخت، منابع شناخت فلسفه احکام، ادله نقلی(کتاب و سنت)، عقل، علوم تجربی و علوم اسلامی را بررسی کرده ایم. در این کتاب، در باب ادله نقلی مباحث ویژهای در این راه های شناخت اضافه کردیم و بحث نقش علوم به خصوص علوم تجربی در شناخت فلسفه احکام بحث جدیدی در این کتاب است. 
وی گفت: در واقع این کتاب ذات فلسفه احکام که فلسفه نماز، روزه و حج چیست، نمی پردازد اما به مباحث نظری آن از جمله چیستی، کارکردها و راههای شناخت آن به طور کلی با قطع نظر از این که فلسفه چه حکمی را بررسی می کنیم، می پردازد. 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: این کتاب در سه بخش اصلی «کلیات»، «کارکرد» و «راه های شناخت» در 515 صفحه و 750 شمارگان تألیف شده است و اثر شایسته تحسین کتاب سال حوزه در سال 96 شناخته شد. 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
ravabet.omomi@dte.ir
3717199999
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما