چهارشنبه 30 مرداد 1398   23:06:09
(سال رونق تولید)
در نشست «دیدار با اصحاب قلم» تبیین شد؛

مروری بر کتاب «درآمدی بر فلسفه احکام(کارکردها و راه های شناخت)»

  • خلاصه :عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تبیین مباحث کتاب «درآمدی بر فلسفه احکام(کارکردها و راه های شناخت)» پرداخت. 
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حسنعلی علی اکبریان در چهل و چهارمین نشست «دیدار با اصحاب قلم» که در غرفه نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بینالمللی کتاب تهران برگزار شد، به معرفی اثر پژوهشی خود با عنوان «درآمدی بر فلسفه احکام(کارکردها و راه های شناخت)» پرداخت و اظهار داشت: این کتاب یک نگاه نظری به فلسفه احکام دارد یعنی ابتدا چیستی فلسفه احکام را بررسی میکند که فلسفه احکام چیست؟ با اهداف دین و مقاصد شریعت چه ارتباطی دارد؟ و چه جایگاهی در اندیشه فقهی به طور کلان دارند؟
وی گفت: در بحث کارکردهای فلسفه احکام هم کارکردهای استنباطی و هم غیر استنباطی بررسی شده است؛ مقصود از کارکردهای استنباطی این است که فقیه با دانستن فلسفه احکام چه تأثیری در استنباط او از روایات و آیات یا از دلیل عقلی دارد؟ یعنی اگر فلسفه احکام را بداند، این دانستن چه نقشی در فرآیند استنباط او می گذارد؟ 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در این کتاب، نقش های مختلفی را که دانستن فلسفه احکام در فرآیند استنباط دارد، بیان کردم؛ از جمله نقش آن در استظهار اولی و ثانوی و در حل تعارض و موارد دیگری که در کتاب آمده است.
وی افزود: همچنین کارکرد فلسفه احکام در حل تزاحم بحث شده است؛ تزاحم خارج از فرآیند استنباط است یعنی برای مکلف رخ می دهد، همچنین تزاحم امکان دارد برای قانون گذار و حکومت اسلامی رخ دهد و آنجا هم فلسفه احکام نقش دارد. 
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبریان اظهار داشت: در بخش راه های شناخت، منابع شناخت فلسفه احکام، ادله نقلی(کتاب و سنت)، عقل، علوم تجربی و علوم اسلامی را بررسی کرده ایم. در این کتاب، در باب ادله نقلی مباحث ویژهای در این راه های شناخت اضافه کردیم و بحث نقش علوم به خصوص علوم تجربی در شناخت فلسفه احکام بحث جدیدی در این کتاب است. 
وی گفت: در واقع این کتاب ذات فلسفه احکام که فلسفه نماز، روزه و حج چیست، نمی پردازد اما به مباحث نظری آن از جمله چیستی، کارکردها و راههای شناخت آن به طور کلی با قطع نظر از این که فلسفه چه حکمی را بررسی می کنیم، می پردازد. 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: این کتاب در سه بخش اصلی «کلیات»، «کارکرد» و «راه های شناخت» در 515 صفحه و 750 شمارگان تألیف شده است و اثر شایسته تحسین کتاب سال حوزه در سال 96 شناخته شد. 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما