يكشنبه 27 مرداد 1398   04:13:33
(سال رونق تولید)

نشست مشترک قطب اخلاق با دانشکده فلسفه و اخلاق دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد

  • خلاصه : نشست مشترک قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی با دانشکده فلسفه و اخلاق دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علیزاده «رئیس قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی» در این نشست مشترک درباره ارتباط قطب ها و مجموعه صف دفتر اظهار داشت: سلسله نشست هایی طراحی شده تا ارتباط بهتری میان قطب ها و مجموعه صف دفتر ایجاد شود که در این راستا، با تک تک پژوهشکده های پژوهشگاه جلسه برگزار شده و اکنون با تمامی مراکز و دانشکده های دانشگاه نیز جلساتی جدی برای رسیدن به نقاط مشترک همکاری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به تلاش دفتر تبلیغات اسلامی با توجه به تمامی ظرفیت ها بر کاهش طلاق در سطح کشور، ضعف مهارت های زندگی زناشویی در کنار ضعف اخلاق خانوادگی را دلیل اصلی این مشکل عنوان کرد و گفت: در همین رابطه 150 برنامه طراحی شده که در ابعاد آموزشی، تبلیغی و پژوهشی دیده شده است.

رئیس قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی تصریح کرد: همه برنامه ها از جمله استخراج قوانین منجر به اختلافات و طلاق از قبیل قوانین مربوط به مهریه و تأکید بر مشاوره خانواده با نگاه اسلامی و رویکرد حل مسأله در راستای حل مسأله هستند.

وی افزود: در آموزش های پودمانی، طلاب، دوره 16 واحدی قطب ها را گذرانده اند و همزمان در اداره تبلیغ تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی و همچنین در فضای مجازی، سعی شده است محصول فعالیت های قطب ها به طور مستقیم در اختیار جامعه قرار گیرد.

در این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین دیبا «رئیس میز اخلاق این قطب» به نهادینه سازی فضیلت های اخلاقی اشاره کرد و افزود: با بررسی‌های میدانی و مصاحبه ای، فهرستی از معضلات اخلاقی جامعه ایرانی استخراج و سپس بر اساس میزان بحرانی بودن و ضرورت ساماندهی، رتبه بندی شده اند و 2 مسأله اساسی صداقت و عفاف تبیین شد.

وی با بیان این که برنامه های مربوط به صداقت، تبیین و در حوزه های آموزشی، پژوهشی و ترویجی تهیه شده است، گفت: در مورد عفاف نیز زمینه های کاری ضروری، در حال بررسی است.

رئیس میز اخلاق قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی تصریح کرد: در کنار این مسأله اصلی، مسأله صنفیِ روحانیت، «اخلاق تبلیغ» انتخاب شد و برنامه ها و فعالیت های مرتبط، همزمان با بحث «صداقت» بررسی شد که بحث صداقت، دارای زمینه مباحث فلسفه اخلاقی و معرفت شناسانه می باشد که مرتبط با فلسفه و اخلاق به طور توأمان است و صداقت، دارای ابعاد مختلف جامعه شناختی، فلسفی، روانشناسی و ... است.

سپس، حجت الاسلام والمسلمین شیخ الاسلامی «رئیس میز سبک زندگی این قطب»، درباره وجود ابهام در مفهوم سبک زندگی اظهار داشت: درباره اصل تعاریف و نحوه پرداخت به موضوع، اختلاف نظرهای جدی وجود داشت که بیش از یک سال، مصاحبه و جلسات متعدد مصروف این موضوع شد.

وی گفت: از 15 جلسه، یک چارچوب مفهومی مناسب استخراج و نام سند «اقدام سبک زندگی در دفتر تبلیغات اسلامی» نامیده شد، سپس به 14 عرصه الگوهای پوشش، کسب و کار، تحصیل و اندیشه ورزی، تعامل با قانون، الگوی معاشرت و... در حوزه سبک زندگی پرداخته شد.

رئیس میز سبک زندگی قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی تصریح کرد: یکی از این عرصه ها، الگوی مصرف فرهنگی است که دارای 4 مبنای نسبت این کار با دفتر، میزان نزدیکی به بحران، امکان اثرگذاری دفتر و امکان سنجش اثرگذاری است.

وی افزود: به طور خلاصه معضل اول، عدم تعادل در مصرف کالای فرهنگی در بین مردم است. کتاب، کم استفاده می شود و استفاده از رسانه و فضای مجازی، دچار افراط است. این وضعیت، جامعه را به سمت عوامی گری و سطحی گری سوق می دهد. معضل دوم، عدم درک آگاهانه پیام های رسانه ای و فضای مجازی و نبود تحلیل در دریافت پیام است که نبود سواد رسانه را موجب شده است.

همچنین در این جلسه بطور گزیده بیان شد که بحث میز اخلاق، 3 مسأله است: مسأله ملی اول، «صداقت»، در برابر فریب (و نه در برابر دروغ) است. مسأله ملی دوم، بحث اعتلای فرهنگ رفتار جنسی و مبارزه با بزه های جنسیِ رو به رشد(موج شدید طلاق رسمی و طلاق عاطفی میان زوج های جوان) و مسأله صنفی سوم، بحث «اعتلا و آسیب شناسی اخلاق تبلیغ» است.

در میز سبک زندگی نیز مسائل تدوین کلان الگوی سبک زندگی اسلامی و مقابله با سوء مصرف کالاهای فرهنگی در حال بررسی است و با توجه به ظرفیت موجود در دانشکده فلسفه و کلام دانشگاه باقرالعلوم(ع) در زمینه بنیان های نظری، قطب اخلاق نیازمند تعمیق، تحلیل و توسعه مبانی مباحث اخلاق، خانواده و سبک زندگی است و در زمینه ترجمه، تألیف، ارزیابی و نظارت فعالیت ها نیازمند ظرفیت های این دانشکده هستیم.

مسئولین و اساتید دانشکده فلسفه و اخلاق نیز با اشاره به ظرفیت پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری، پیشنهاد خود را در قالب بهره گیری قطب ها با رویکرد مسأله محوری در طراحی کارگاه ها و جلساتی جهت توضیح مسائل میزهای قطب اخلاق برای دانشجویان دانشگاه، مطرح کردند. این کارگاه ها و نشست ها، مسائل و رویکرد مسأله محوری را در راستای جهت دهی به پایان نامه ها در بر خواهد گرفت.

برای بهبود فرایندهای برنامه ای و فعالیتی دفتر در جهت حاکمیت رویکرد مسأله محوری در تمامی فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی نیز پیشنهاد شد تا ارتباط واحدهای مختلف دفتر با قطب ها نزدیک تر و عملیاتی تر باشد، همچنین سهولت دسترسی کلیه واحدهای دفتر به مصوبات، صورتجلسات و مباحث مطرح شده در میزهای مختلف قطب های دفتر، پیشنهاد دیگر بود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷
025-371160
ایران قم میدان شهداء
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما