لک زایی
1397/9/11 يكشنبه رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: پرداختن به ارتباط قرآن و نیازهای جامعه خروج قرآن از مهجوریت را در پی دارد رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پرداختن به ارتباط قرآن و نیازهای جامعه معاصر خروج قرآن از مهجوریت و عمل و توجه به قرآن و عترت را در بر می گیرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین نجف ‌لک زایی در مراسم بزرگداشت «دائره المعارف قرآن کریم و رونمایی از جلد 15 آن» که به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در تالار شیخ طوسی این پژوهشگاه برگزار شد، اظهار داشت: کارهایی که در این پژوهشکده انجام شده است، کارهای زمین مانده ای بوده و هست که اقتضای تشکیل یک پژوهشکده را داشته و کاری گروهی و زیرساختی است که اگر به دنبال بحث اسلامی سازی علوم انسانی و توانمند سازی علوم اسلامی برای پاسخگویی به مسائل و نیازهای جامعه معاصر هستیم، از لوازم کار، همین کارهایی است که پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم انجام داده و می دهند.

وی با اشاره به آیه 40 سوره توبه گفت: آیه عجیبی است که می فرماید شما پیامبر(ص) را یاری نکنید خدا او را یاری می کند؛ یعنی این طور که اگر ما کاری را انجام ندهیم، بگوییم زمین می ماند نه اینطور نیست و خداوند مسیر دیگری را باز می کند و توفیق نگارش دائرهݑ المعارف قرآن کریم نصیب این پژوهشگاه شد. در ادامه آیه می فرماید وقتی که مشرکان جمع شدند و می‌خواستند که حضرت را به شهادت برسانند، خداوند نجاتش داد و آرامشی را بر قلب پیامبر(ص) نازل کرد و این سنت الهی است.

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن دو دغدغه باید همزمان پیگیری شود، یکی دغدغه علمی و دانشی است که افق های پیش رو را برای ما بازتر می کند، یعنی بحث تفسیر موضوعی و دانشنامه های تخصصی که این پژوهشکده با مجموعه علوم اسلامی و انسانی پیوند می خورد و به لحاظ دانشی می خواهد کمک کند که این دانش ها در بعد اسلامی توانمندتر شوند و به لحاظ مبانی قوی‌تر شوند.

وی افزود: دغدغه دیگری که با توجه به رویکرد مسأله محوری موجود در دفتر تبلیغات اسلامی وجود دارد، بحث قرآن و نیازهای انسان و جامعه معاصر است که باید تقویت شود و قرآن و مسائل انسان معاصر را در کنار محور اول که قرآن و علوم اسلامی و انسانی است، به شکل پررنگ تر ادامه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی اظهار داشت: در ادامه آیه مذکور می‌فرماید «جَعَلَ كَلِمَةَ الَّذِينَ كَفَرُواْ السُّفْلىَ‏  وَ كَلِمَةُ اللَّهِ هِىَ الْعُلْيَا  وَ اللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيم» این تعبیر وجود دارد که کلمه «کفر» سفلی و پایین است و کلمه «الله» عُلیا است و مصداق تام و اتم این کلمه الله، قرآن و عترت است و ما مسلمانان باید خیلی مراقبت کنیم که روز قیامت آن گلایه پیامبر اکرم(ص) متوجه امت، حکومت‌ها، دولت ها و قوای اسلامی نشود و این باب جدیدی را به روی ما باز می کند که چه مقدار مسائلمان را با قرآن حل می کنیم.

وی گفت: اگر بحث دوم قرآن و نیازهای جامعه معاصر مجموعه ما پر رنگ‌تر شود، خروج قرآن از مهجوریت و عمل و توجه به قرآن و عترت می‌تواند بخشی از این وظیفه را بر عهده بگیرد و انجام دهد.

کلمات کليدي
لک زایی, معاون, پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی, دفتر تبلیغات اسلامی, حوزه علمیه قم
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

تفکر و اندیشه ورزی در محصولات دفتر تبلیغات اسلامی موج می زند
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر ضرورت معرفی آثار پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی به جامعه نخبگانی گفت: در محصولات دفتر تبلیغات اسلامی تفکر و اندیشه ورزی موج می زند.

دومین ویژه نامه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی+ دانلود
دومین ویژه نامه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی بر روی پرتال دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شد.

آیین حکمت به عنوان برترین مجله دفتر تبلیغات اسلامی برگزیده شد
مجله علمی پژوهشی آیین حکمت به مدیر مسؤولی حجت الاسلام والمسلمین مریجی از دانشگاه باقرالعلوم(ع) به عنوان مجله برتر چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی برگزیده شد.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی یکی از راه های نشان دادن خدمات انقلاب اسلامی است
معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی یکی از راه های نشان دادن خدمات انقلاب اسلامی است.

اصل پژوهش و انجام آن در کشورمان بسیار وخیم است
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: اصل پژوهش و انجام آن در کشورمان به لحاظ کمی بسیار وخیم است.

نشریات دفتر تبلیغات اسلامی جزو نشریات کم نظیر پژوهشی هستند
سرپرست معاونت مطبوعاتی و تبلیغاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به انتشار نزدیک به 30 نشریه توسط دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: این نشریات جزو نشریات کم نظیر پژوهشی هستند.

تبیین دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع)
فعالیت های پژوهشکده پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی توسط رییس و مدیران این پژوهشکده در نشستی تشریح شد. 

تشریح دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن 
فعالیت های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی توسط رییس و مدیران این پژوهشکده در نشستی تشریح شد. 

برپایی نمایشگاه های پژوهشی توسط مراکز حوزوی ضرورت دارد
عضو هیأت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به سطح بالای کارهای پژوهشی در دفتر تبلیغات اسلامی گفت: برپایی نمایشگاه های پژوهشی توسط مراکز حوزوی بسیار ضروری است.

رونمایی از تمبر چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی
در حاشیه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی از تمبر یادگاری این نمایشگاه رونمایی شد.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما