واعظی
1397/9/11 يكشنبه نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره) برگزار شد نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره) از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره)» از سلسله نشست های ایام بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) برگزار شد.

در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین واعظی «رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» با اشاره به ادراکات سیاسی و اعتباری در اندیشه علامه طباطبایی(ره) یادآور شد: ایشان در یک دوران شصت هفتاد ساله واقعاً فعالیت‌های با برکتی انجام دادند و تفسیر المیزان ایشان قطعاً فخر شیعه و از بزرگ ترین افتخارات حوزه های علمیه است.

وی افزود: در مورد ادراکات اعتباری کاربست در حوزه فلسفه سیاسی بررسی کنیم، یعنی چه بازتابی در مسائل حوزه فلسفه سیاسی دارد، از این رو باید گفت که این نظریه اصل ادراکات ابداع ایشان است و تباری در علم اصول دارد و به ویژه استاد ایشان محقق اصفهانی آن را مطرح کرده اند ولی علامه طباطبایی(ره) این بحث را تجدید، احیاء و بسط داده است.

حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی «رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع)» درباره امنیت در فلسفه سیاسی علامه طباطبایی(ره) اظهار داشت: علم سیاست از دولت بحث می کند و فلسفه و کارویژه دولت بحث تأمین امنیت است.

وی افزود: امنیت چیزی است که غیر از دولت نهاد دیگری متصدی آن نیست و وقتی از امنیت صحبت می کنیم، مهم ترین رکن در سیاست و دولت است و امنیت امری گرانبار از ارزش های هر جامعه ای است که این واژه در اندیشه سیاسی علامه طباطبایی(ره) به ویژه مسائل حکمی ایشان در تفسیر المیزان نکات بسیار مهمی را به دست می دهد که در دانش های دیگر هم قابل استفاده است.

سپس، علیرضا صدرا «استاد فلسفه دانشگاه تهران» در ارتباط با اهمیت و فلسفه این نشست، به سخنرانی پرداخت و با اشاره به نسبت فلسفه محض با فلسفه سیاسی در اندیشه علامه طباطبایی(ره) اظهار داشت: بزرگترین ویژگی علامه این است که فیلسوف و متکلم محض نیست بلکه نگاه سیاسی و اجتماعی به مسائل دارد، از این رو یک فیلسوف مدنی شناخته می‌‌شود.

وی ادامه داد: هر نظریه و بنایی هر چه بنیادی تر، جامع تر و نظام مند تر باشد، فرا زمانی تر می‌ شود و به همان میزان که کامل می باشد، کارآمد است مثل اتومبیلی که هرچه موتور قوی تر داشته باشد، کارآمدی بیشتری دارد که نظریات علامه طباطبایی(ره) از این سنخ است.

دبیری علمی نشست را مرتضی یوسفی راد «عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» بر عهده داشت.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

سومین ویژه نامه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی+ دانلود
سومین ویژه نامه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی بر روی پرتال دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شد.

تفکر و اندیشه ورزی در محصولات دفتر تبلیغات اسلامی موج می زند
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر ضرورت معرفی آثار پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی به جامعه نخبگانی گفت: در محصولات دفتر تبلیغات اسلامی تفکر و اندیشه ورزی موج می زند.

دومین ویژه نامه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی+ دانلود
دومین ویژه نامه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی بر روی پرتال دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شد.

آیین حکمت به عنوان برترین مجله دفتر تبلیغات اسلامی برگزیده شد
مجله علمی پژوهشی آیین حکمت به مدیر مسؤولی حجت الاسلام والمسلمین مریجی از دانشگاه باقرالعلوم(ع) به عنوان مجله برتر چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی برگزیده شد.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی یکی از راه های نشان دادن خدمات انقلاب اسلامی است
معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی یکی از راه های نشان دادن خدمات انقلاب اسلامی است.

اصل پژوهش و انجام آن در کشورمان بسیار وخیم است
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: اصل پژوهش و انجام آن در کشورمان به لحاظ کمی بسیار وخیم است.

نشریات دفتر تبلیغات اسلامی جزو نشریات کم نظیر پژوهشی هستند
سرپرست معاونت مطبوعاتی و تبلیغاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به انتشار نزدیک به 30 نشریه توسط دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: این نشریات جزو نشریات کم نظیر پژوهشی هستند.

تبیین دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع)
فعالیت های پژوهشکده پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی توسط رییس و مدیران این پژوهشکده در نشستی تشریح شد. 

تشریح دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن 
فعالیت های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی توسط رییس و مدیران این پژوهشکده در نشستی تشریح شد. 

برپایی نمایشگاه های پژوهشی توسط مراکز حوزوی ضرورت دارد
عضو هیأت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به سطح بالای کارهای پژوهشی در دفتر تبلیغات اسلامی گفت: برپایی نمایشگاه های پژوهشی توسط مراکز حوزوی بسیار ضروری است.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما