واعظی
1396/6/23 پنجشنبه رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تبیین کرد:  نقش منزلت اجتماعی طلاب در پذیرش پیام تبلیغ رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منزلت اجتماعی طلاب در میان مردم را مؤثر در تبلیغ دانست و بر حفظ و تقویت آن از سوی روحانیت تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: کشور ما یک ویژگی خاصی دارد و آن این که سازواره های اجتماعی خیلی متنوعی دارد، یعنی ما شهرنشین، روستانشین، عشایری، کوهستان نشین و کویرنشین داریم و این سازواره های متنوع دارای بارهای فرهنگی خاصی است که علاوه بر این ها، دارای قومیت های متنوع و متعددی هستیم.
وی گفت: حوزه ما امتیاز خاصی دارد و آن این که از تمام این سازواره های اجتماعی و قومیت ها در حوزه ما حضور دارند و روحانیت ما در بطن و متن جامعه با همه شاکله های مختلف خود نماینده دارد و این امتیازی را ایجاد می کند. 
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: به واسطه این بافت چند لایه و پیچیده و حضور روحانیت در ایام تبلیغی، این ارتباط اجتماعی را ایجاد کرده و خاطره نویسی می تواند تابلویی از واقعیت های فرهنگی و اجتماعی ما باشد. 
* خاطره نویسی احداث و ایجاد اسناد تاریخی است
وی افزود: برای شناسایی واقعیت ها و تطورات فرهنگی ما که اتفاق می افتد هیچ سندی بهتر از این خاطرات واقع بینانه آن هم از سوی کسانی که داعیه ای بر خلاف واقع گفتن ندارند، نمی تواند این تاریخ را به نسل بعد منتقل کند
حجت الاسلام والمسلمین دکتر واعظی بر حفظ دانش سازمانی تأکید و اظهار داشت: در مدیریت تأکید می کنند بر این که دانش سازمانی باید محفوظ بماند و کسی که در پستی قرار گرفته، حاصل سال ها تلاش است که تجربیات انباشته شده آن فرد یک دانش سازمانی است که این تجربیات باید حفظ شود تا مدیر بعدی از آنها استفاده کند. 
وی با بیان این که در فضای تبلیغی باید دانش تبلیغ بومی و منطقه ای را که اقتضائاتی دارد، انباشته شود، گفت: تاریخ باید بداند که تقوا، ایمان، دین و مکتب اهل بیت(ع) چگونه و با چه سختی هایی حفظ شده است و بایستی قدردان این امر باشیم.
* مخاطبان خاطرات مبلغان
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مخاطبان خاطرات ثبت شده مبلغان تصریح کرد: این خاطرات مخاطب خاص و آکادمیک دارد که می خواهند روی فرهنگ منطقه خاصی تحقیق کنند که می توانند به این خاطره نویسی ها مراجعه کنند که این بخش تخصصی کار است. همچنین احتیاج داریم که بخش مخاطب عمومی هم داشته باشیم و باید جوری بنویسیم که بتوانیم با لایه های مختلف جامعه ارتباط بگیریم. باید با این رمان نویسی و خاطره نویسی ها کار ارتباطی و فرهنگی انجام داده و مخاطب عمومی را تحت تأثیر قرار دهیم. 
وی افزود: خاطرات و داستان های تبلیغی باید از دو حیث قوت داشته باشد: هم محتوایی که حسن سلیقه در انتخاب مضمون و پیام لحاظ شده باشد و هم از لحاظ آرایه های بیانی و نوشتاری جذاب و تأثیرگذار باشد که در مخاطب اثرگذار شود وگرنه این فعالیت ارتباطی تبلیغ ناقص خواهد ماند. 
* نقش منزلت اجتماعی طلاب در میان مردم
حجت الاسلام والمسلمین دکتر واعظی به نقش منزلت اجتماعی طلاب در میان مردم پرداخت و تصریح کرد: مخاطب عمومی و علاقه مندی عمومی نسبت به خواندن خاطرات طلاب، به یک امور متنی هم که منزلت اجتماعی روحانیت است، بستگی دارد. این که کارهای طلاب و روحانیت و خاطره نگاری و امثال ذلک خواننده عمومی پیدا کند. 
وی خاطرنشان کرد: غیر از زیبایی های متن و پیام، به نوع نگاه مردم به طلاب بر می گردد که آن منزلت اجتماعی و پیش قضاوت ها بسیار مهم است و واقعیت این است که این پیش قضاوت ها را خود ما با انجام وظیفه، خدوم بودن، صادق بودن، محبت به مردم و مردم دوستی می سازیم که اگر اینها حفظ و تقویت شود مخاطب عمومی بیش از پیش خواهیم داشت.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

اعلام فراخوان جذب پژوهشگر مرکز پژوهش های اسلامی معصومیه
مرکز پژوهش های اسلامی معصومیه وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دو گروه «مطالعات کاربردی اخلاق و تربیت» و «مطالعات کاربردی معارف اسلامی» پژوهشگر می پذیرد.

پذیرش طلبه توسط موسسه معصومیه(خواهران) برای سال تحصیلی 98-97
موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه برای سال تحصیلی 98-97 از میان خواهران واجد شرایط، طلبه می پذیرد.

اولین دوره آموزشی رشته شیعه شناسی مقطع سطح 4 برگزار می گردد
اولین دوره آموزشی سطح4 گرایش شیعه شناسی با مجوز شورای عالی آموزش حوزه ی علمیه قم  در مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضاع برگزار می گردد.

فراخوان عکس، فیلم و دلنوشته شهدای گمنام دانشگاه باقرالعلوم(ع)
مدیر روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از اعلام فراخوان فراخوان عکس، فیلم و دلنوشته با عنوان «نشانه های بی نشان» و با موضوع تشییع و تدفین شهدای گمنام دانشگاه باقرالعلوم(ع) خبر داد.

تشییع و تدفین دو شهید گمنام در دانشگاه باقرالعلوم(ع)
مدیر روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی از برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری دو شهید گمنام دفاع مقدس همزمان با اول اسفندماه، سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در دانشگاه باقرالعلوم(ع) پردیسان خبر داد.

زندگی انسان بدون حکومت ممکن نیست
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: اساساً زندگی انسان بدون حکومت ممکن نیست، بدون سیاست نمی توانیم زندگی کنیم، چه برسد به این که بگوییم می توانیم مؤمن باشیم. 

اصول و ارکان گفتمان انقلاب اسلامی/ گفتمان انقلاب اسلامی ریشه در متن و بطن اسلام دارد
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که اصول گفتمان انقلاب اسلامی ریشه در وحی و منابع دین و بطن و متن اسلام دارد، گفت: امام خمینی(ره) با اجتهاد و اسلام شناسی خود این اصول را از متن و بطن منابع دینی استنباط کرد.

مردم ایران اسلامی در طول ۳۹ سال مجاهدت، جنگ و تحریم آبدیده شده اند
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای ضمن دعوت از عموم مردم جهت شرکت در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن تاکید کرد: مردم بزرگوار ایران در طول سال ها مجاهدت، جنگ، تحریم و فشارهای بی‌شمار دشمن آبدیده شده و راه مقابله با فتنه‌ها و بحران‌های منطقه‌ای و جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمن را آموخته اند.

جزئیات درخشش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در همایش کتاب سال حوزه
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بیان موفقیت های این پژوهشگاه در روزهای اخیر در همایش ها و جشنواره ها پرداخت.

انتخاب کتاب کارآمدی روش اجتهادی امام خمینی(ره) در جشنواره فارابی
کتاب کارآمدی روش اجتهادی امام خمینی(ره) در نهمین جشنواره بین المللی فارابی، مقام سوم را کسب کرد.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما