ربانی
ملاعبدالله یزدی در علوم معقول و منقول سرآمد بود نشست علمی شخصیت شناسی فقیه عالیقدر ملاعبدالله یزدی صاحب حاشیه ملاعبدالله(معروف به بهابادی) به همت اداره کل پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش  روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی،نشست علمی شخصیت شناسی فقیه عالیقدر ملاعبدالله یزدی صاحب حاشیه ملاعبدالله(معروف به بهابادی) با ارائه حجت الاسلام محمد حسن ربانی و دبیری علمی ابوترابی برگزار گردید.

در ابتدای این نشست، علی ابوترابی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری که استاد شیخ بهایی اعلی الله مقامه الشریف از شاگردان این فقیه بزرگ بودند گفت: کتاب ارزشمند و معروف علامه، حاشیه ای است بر کتاب تهذیب المنطق تفتازانی که تا امروز از کتب درسی حوزه های علمیه است و هنوز هم در حوزه های علمیه جهان اسلام تدریس می شود.

وی افزود: حضرت علامه مفسر قرآن فقیه و دانشمند علم منطق،‌ فیلسوف منطق دان و مولف الحاشیه علی تهذیب المنطق و در علم تفسیر هم سه کتاب دارند و در فلسفه، کلام و بلاغت آثاری از خود به جای گذاشته اند.

در ادامه حجت الاسلام ربانی با اشاره به شخصیت بزرگ علامه گفت: ملاعبدالله در علوم معقول و منقول سرآمد بود. در اصفهان شاگردان زیادی را از جمله شیخ بهایی و درنجف اشرف شاگردانی چون صاحب مدارک و معالم از محضر ایشان فیض بردند. ملا عبدالله بهابادی و نوادگانشان، صد سال تولیت حرم امیر المومنین را  به عهده داشت.

وی افزود: ایشان حدود بیست کتاب علمی تخصصی دارد. به طور مثال، کتاب ایشان در حوزه فقه، شرح بسیار دقیقی بر قواعد الاحکام علامه حلی است. در حوزه علوم عقلی و نقلی، کتاب معروف حاشیه ملاعبدالله، که حاشیه بر تهذیب المنطق است.

مدرس دروس عالی حوزه علمیه خراسان گفت: تهذیب المنطق متن موجز از سعد الدین تفتازانی و مورد توجه حوزه های علمی شیعه و سنی بوده است. این کتابی بود که ملا عبدالله ادعا کرد اگر کسی یک حرف از آن حذف کند جایزه دارد ولی کسی نتوانست تا این که شاگرد او شیخ بهایی در این کتاب تغییراتی را اعمال کرد و ادعای استاد را شکست.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما