تبليغات

اخبار دفتر تبليغات اسلامي اصفهان
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قطبی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قطبی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان
1397/2/23 يكشنبه حجت الاسلام و المسلمین قطبی: نگاه فقهی به مسائل، راه‌حل مشکلات است رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در جلسه تبیینی فقه‌الاجتماع گفت: هدف فقه مضاف، ریزبینی و تعمیق علمی است و لایه‌های بسیاری دارد. در همین راستا راه‌حل مشکلات را باید در آینده پیدا کرد. به همین خاطر فقه باید به صورت حکیمانه در حل مشکلات راه یابد.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان به نقل از خبرگزاری ایمنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قطبی در سمینار علمی فقه‌الاجتماع از سلسله سمینارهای فقه مضاف اظهار کرد: دنیای امروز در یک عصر پیچیدگی قرار دارد. در قرون گذشته، تسلط انسان بر محیط پیرامون راحت‌تر بود، اما امروزه ابعاد پیدا و پنهان او یکی می‌شود. هر کس با هر محدودیتی، فکر و عملش در آشکارترین حالت شکل می‌گیرد، یعنی اثر هر کاری که انجام دهد، پیدا و آشکار است و بر دنیا اثر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه رفتار انسان، تعامل دوسویه دارد، افزود: دنیای جامعه و محیط پیرامون بر انسان و انسان بر محیط پیرامون مؤثر است، همانگونه که فرد بر جامعه و جامعه بر فرد اثر دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قطبی ادامه داد: تک تک رفتارهای اجتماعی، جمله‌ای هستند که ترکیب‌بند تازه‌ای را به وجود می‌آورند و شامل سه رفتار می‌شوند، رفتارهای انفرادی، رابطه‌ای که این رفتار با رفتارهای قبل و بعد از آن برقرار می‌کند و تأثیری که آن رفتار بر جامعه دارد.

وی تأکید کرد: اگرچه افراد جامعه، تک تک هستند، اما نقش افراد در تعامل با افراد جامعه مشخص می‌شود، یعنی فرد بر جامعه تأثیر دارد. در نتیجه ناچاریم فقه، دروس اجتماعی و دامنه استنباط را در جامعه گسترش دهیم، تاکنون هر چه به دست آورده‌ایم، لازم بوده، اما کافی نیست.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بیان کرد: فارغ از اینکه فقه مضاف را بپذیریم یا خیر، باید کاوش‌های علمی را در جامعه گسترش دهیم، یعنی شهرسازی، معماری، رسانه، دیجیتال، اجتماعی، سیاسی، اقتصاد، سلامت و فراغت، موضوعاتی هستند که کمتر به آنها پرداخته شده و لازم است حضور فقه را در آنها پررنگ‌تر کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قطبی با بیان اینکه هدف فقه مضاف، کاوش‌های علمی، ریزبینی و تعمیق علمی است، اظهار کرد: از آنجایی که فقه لایه‌های بسیاری دارد و رسانه یکی از آن لایه‌ها است، لازم است به آن توجه بیشتری شود، چراکه نمی‌توان آن را کنار گذاشت، اما راه چاره بازگشت به عقب نیست و بهترین راه حل را باید در آینده پیدا کرد، چراکه اگر مشکل در گذشته بود، مشکلی به وجود نمی‌آمد. به همین خاطر باید به صورت حکیمانه، عالمانه و مدیریت شده، فقه را در حل مشکلات راه داد.


 
برای مشاهده همه تصاویر اینجا کلیک کنید.


 


 
 
امتیاز دهی
 
 تعداد بازديد اين صفحه: 283
Guest (PortalGuest)

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (شعبه اصفهان)
مجری سایت : شرکت سیگما