آموزش
در نشست علمی – فرهنگیِ «بایسته‌های تربیتی دختران با تاسی به سیره حضرت معصومه (س)» مطرح شد؛ تأثیر محبت والدین و الگوشدنِ ایشان در زمینه عفاف و کمال معنوی یکی از مباحث تربیتی مشهود در زندگی حضرت معصومه(س) تأثیر محبت والدین و الگوشدنِ ایشان در زمینه عفاف و کمال معنوی، رفتار عزتمندانه پدر است

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، حجت الاسلام حسن احمدی، کارشناس مسائل تربیتی خانواده و مدیر موسسه فرهنگی تربیتیِ شوق زندگی در نشست علمی – فرهنگیِ «بایسته‌های تربیتی دختران با تاسی به سیره حضرت معصومه (س)» که  به همت امور فرهنگی مرکز تخصصی آخوندخراسانی و با مشارکت مرکز تخصصی طوبی، مدارس علمیه اسلام‌شناسی و گوهرشاد، برگزار شد، ابتدا به جایگاه بزرگ حضرت معصومه (س)، احیای سیره فاطمیِ آن‌بانوی کریمه اشاره و گفت: متأسفانه در جامعه دینی ایران از سیره آن حضرت بویژه در موضوع جایگاه و تربیت «دختر» تاکنون سند و برنامه قابل ملاحظه‌ای وجود ندارد.

وی با اشاره به ارزش دخترداری در اسلام، گفت: دین اسلام برخلاف سایرملل که ارزش و جایگاه خاصی برای زن قائل نیستند، جایگاه واقعی دختران و زنان را برجسته می‌کند تا ملاک برتری را تقوا و ارزش‌های معنوی و فضایل اخلاقی افراد برجسته شود و فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به احادیثی چون روایت رسول‌الله (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم): «نِعْمَ الْوَلَدُ: الْبَناتِ؛ مَلَطَّفاتٌ مُجَهَّزاتٌ، مُؤَنَّساتٌ، مُبارَکاتٌ، مُفَلَّیاتٌ» و امام صادق(علیه‌السلام): الْبَناتُ حَسَناتٌ وَ الْبَنُونَ نِعْمَهٌ وَ إنَّما یُثابُ عَلَى الْحَسَناتِ وَ یُسْأَلُ عَنِ النِّعْمَهِ» و…، به اهمیت نقش دختران در خانواده و جامعه تأکید کرد.

مدیر موسسه فرهنگی تربیتیِ شوق زندگی در بخش دوم سخنان خود به زمینه‌های تربیتی حضرت معصومه(س) در سه  مقوله: الف) داشتن مادری با کمالات؛ ب) محبت والدین؛ و ج) رفتار‌های عزتمندانه پدر اشاره کرد و با بیان مثال‌هایی از سیره کریمه اهل‌بیت آنها را تشریح کرد.

کارشناس مسایل تربیتی خانواده در بخش نهایی به تفاوت‌های تربیتی دختران و پسران اشاره کرد که شامل مواردی از قبیل: تفاوت جنینی و مغزی؛ تفاوت در رشد؛ تفاوت در تغذیه؛ تفاوت در رفتار و گفتار      ؛ تفاوت در بازی؛ تفاوت در احساس و عاطفه؛ تفاوت عقلی و تفاوت دوران بلوغ است.

حجت‌الاسلام احمدی در پایان افزود: تربیت هریک از دختر و پسر باید براساس جنسیت هرکدام باشد وگرنه ممکن است فرزندان در آینده، در یافتن هویت جنسی خود دچار مشکل شوند. او گفت:  با پسر و دختر باید به‌گونه‌ای رفتار شود که ناظر به تقویت و پررنگ شدن ویژگی‌ها و تفاوت‌های روحی و فیزیولوژی آنها باشد. ایشان به جهت تازگی موضوع بحث و جهت اطلاع بیشتر مخاطبان نسبت به تفاوت‌های تربیتی دختر و پسر از نگاه ائمه (علیهم‌السلام) و بویژه حضرت زهرا و فاطمه معصومه سلام‌الله علیهما، منابع و کتاب‌هایی تخصصی نیز معرفی کرد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما