نوایی
بیست و یکمین نشست از سلسله نشست های جنبش نرم افزاری علوم عقلی برگزارگردید: در اندیشه اسلامی، قدرت سیاسی بر مدار فضیلت حرکت میکند حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر نوایی: فلسفه قدرت فضیلت است.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، بیست و یکمین نشست تخصصی «فلسفه قدرت و حاکمیت در اسلام(جلسه هشتم)» به همت اداره امور پژوهشی اداره کل پژوهش و با همکاری گروه حکمت و کلام جدید پژوهشکده اسلام تمدنی و مجمع عالی حکمت اسلامی خراسان با ارائه حجت الاسلام علی اکبر نوایی مدرس حوزه و دانشگاه و دبیری علمی عباسعلی نصرآبادی برگزار گردید.

در ابتدای این نشست نصرآبادی خلاصه ای از نشست های گذشته را بیان نمود و حجت الاسلام نوایی با اشاره به اینکه تعریف فضیلت خیلی مشکل است گفت: فضیلت یک کیفیت ارزشی و والای ذاتی است که ازنظر ذات انسان، ازنظر حکم اخلاقی و احکام فطری مثبت ارزیابی می‌شود. فضیلت آمیخته‌شده با مسائلی هم چون عطوفت، رحمت، انسان‌ دوستی، کمال و رشد و متناسب با همه واژه‌های قدسی و مقدس که دارای ارزش پایه هستند.

وی افزود: در اندیشه اسلامی، قدرت سیاسی بر مدار فضیلت حرکت می‌کند و فلسفه قدرت فلسفه فضیلت می‌شود. اقتدار سیاسی مبتنی برفضیلت اقتدار سیاسی تنزیهی است.

مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه به یازده نقش اقتدار منزه اشاره نمود و گفت: نقش اول، اگر اقتدار منزه مستقر شد و انسان الهی منزهی برهرم  قدرت قرار گرفت، از بالا پاکی‌ها به جامعه و از جامعه به همه جوامع انسانی سرازیر خواهد شد. نقش دوم، نتیجه چنین قدرت پاکی چنین است که انسان‌ها را به مشارکت، فعال و حساس می‌کند. نقش سوم، در انسان‌ها حرکت اجتماعی را در یک دوره فراگیر تاریخی در جوامع دیگر به وجود می‌آورد. نقش چهارم، به اطاعت ورزی و تبعیت باطنی به‌عنوان یک الزام و تکلیف دعوت می‌کند.

حجت الاسلام نوایی در پایان به نقش های دیگری همچون نشر فضیلت نظری و عملی، قدرت معنوی، اقتدار منزه، و از این قبیل اشاراه کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر

کلیه حقوق این سایت در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی می باشد


 

 

   
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (شعبه خراسان رضوي)
مجری سایت : شرکت سیگما